electronicsafterhours.com
9 września 2021

Schematy elektryczne – jak je czytać?

Jak czytać schematy elektryczne w prawidłowy sposób? Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna? Praktyczne informacje dla początkujących.

Czytanie schematów elektrycznych w praktyce. Na co zwracać szczególną uwagę w trakcie odczytywania schematu elektrycznego?

Aby w sposób czytelny i zrozumiały przedstawić schemat różnego rodzaju układów elektronicznych i elektrycznych tworzy się schematy ideowe. Choć początkującym osobom mogą się one wydawać trudne do odczytania i bardzo skomplikowane, to w praktyce wcale takie nie są. Prawidłowe czytanie schematu elektrycznego przede wszystkim wymaga podstawy w postaci wiedzy oraz wprawy, której nabieramy wraz doświadczeniem. Po pewnym czasie, odczytywanie nawet rozbudowanych schematów ideowych zajmuje niewielką ilość czasu.

Schematy ideowe – podstawowe informacje

Początkujący elektronicy i pasjonaci majsterkowania często zastanawiają się w jakim celu w ogóle powstają schematy ideowe? Po pierwsze dzięki nim można stworzyć kompletną listę elementów elektronicznych i elektrycznych, niezbędnych np. do wyprodukowania płytki. Listy tego typu określa się skrótem BOM (z ang. bill of materials). Schemat ideowy dostarcza również informacji o logice konstrukcji danego układu, jego typie oraz sposobie działania. Czytanie schematów elektronicznych to umiejętność pozwalająca na dokładne określenie napięcia (wpis o pomiarach wartości elektrycznych znajduje się pod tym linkiem) oraz natężenia prądu w każdym punkcie danego układu. W praktyce oznacza to znajomość wszystkich parametrów elektrycznych na etapie projektowania. Wówczas w razie konieczności na schemat można nanieść dowolne korekty. Osoby początkujące zachęcamy do zapoznania się z wpisem dotyczącym kursu z zakresu elektroniki.

Jak odczytywać schematy elektryczne – porady dla początkujących

Nietrudno się domyślić, że naukę odczytywania schematów elektrycznych należy zacząć od poznania podstawowych zasad i reguł. Pierwszą z nich są połączenie pomiędzy konkretnymi końcówkami elementów. Zawsze wykonujemy je przy pomocy linii prostych poziomych lub pionowych. Z kolei połączenia tych linii powinny przecinać się pod kątem prostym.

  • Nie bez znaczenia jest także sam punkt przecięcia. Jeżeli jest dodatkowo oznaczony kropką, wówczas mamy do czynienia z węzłem. Jest to nic innego jak dwie linie połączone elektrycznie. Jeżeli kropka (lub pogrubienie) nie występuje, to w takie sytuacji linie nie są ze sobą połączone. Powyższe reguły są najczęściej stosowane, jednak w niektórych przypadkach jest wręcz zalecane prowadzenie np. linii pod ukosem lub rysowanie linii pod innym kątem niż 90 stopni.
  • Kolejną często stosowaną praktyką jest umieszczenie wszystkich elementów charakteryzujących się wyższym potencjałem w górnej części schematu. Odpowiednio podzespoły wyróżniające się niższym potencjałem powinny znajdować się w dolnej części schematu.
  • Obwody wejściowe przeważnie znajdują się po lewej stronie schematu. Analogicznie, obwody wyjściowe są zlokalizowane po prawej stronie. Dotyczy to zarówno schematów elektronicznych, jak i elektrycznych. Takie podejście pozwala łatwiej śledzić sygnał, co w praktyce przekłada się na szybsze odczytywanie.

Czytanie schematów elektrycznych i elektronicznych obejmuje naukę symboli graficznych poszczególnych elementów. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest ich dużo i w większości przypadków odczytuje się je intuicyjnie. Oczywiście w internecie, a szczególnie na forach i grupach dyskusyjnych nie brakuje gotowych schematów przeznaczonych do nauki symboli. Standaryzacja i ujednolicenie sprawiają, że wystarczy raz przyswoić wiedzę, aby móc szybko odczytywać różnego rodzaju schematy elektroniczne i elektryczne. Osoby zainteresowane poznaniem zasady działania podstawowych elementów elektronicznych zachęcamy do lektury artykułu znajdującego się pod tym linkiem.

Czytanie schematów elektrycznych i elektronicznych – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Czytanie schematów elektronicznych może w początkowej fazie wydawać się bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z rozbudowanymi schematami nowoczesnych układów. Zdecydowanie lepszym sposobem jest rozpoczęcie nauki od prostych układów i systematyczne podnoszenie poprzeczki. Już po analizie kilku lub kilkunastu schematów ideowych z pewnością zauważymy pewne zależności i powtarzające się struktury. Dzięki ich znajomości, czytanie rozbudowanych schematów nie będzie już tak czasochłonne.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.