bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Temperatura i ogrzewanie

Współcześnie, nietrudno zauważyć, że rozwój technologii smart home odbywa się z zawrotną prędkością. Dowodem na ten fakt jest szeroka paleta urządzeń automatyki dla inteligentnych budynków, które można nabyć na polskim rynku za naprawdę rozsądne pieniądze. Istotnymi składnikami osprzętu inteligentnego domu, które warunkują komfort i dobre samopoczucie domowników, są wentylacja, klimatyzacja oraz ogrzewanie - wszystkie wpływają na temperaturę powietrza wewnątrz budynku. Sterowanie urządzeń odpowiadających za utrzymanie temperatury na prawidłowym poziomie, musi odbywać się za pomocą dedykowanych sterowników, które mogą być nastawiane ręcznie lub zaprogramowane tak, aby regulacja temperatury odbywała się w sposób automatyczny. Jak przystało na inteligentny budynek, istotnym czynnikiem jest także redukcja kosztów w utrzymania, w tym wypadku kosztów energii elektrycznej, z uwagi na to, że urządzenia wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania charakteryzują się wysoką energochłonnością na tle pozostałych typowych odbiorników energii elektrycznej używanych w gospodarstwie domowym. Podobnie jak inne urządzenia automatyki domowej (np. oświetlenie, systemy multimedialne, sprzęt AGD, zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe), również urządzenia odpowiadające za temperaturę mogą być sterowane z poziomu aplikacji mobilnej. W tym artykule przedstawiono przykładowe inteligentne urządzenia i osprzęt do wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania.

Keen Home – Inteligentne wentylatory

 

Smart Vent to seria inteligentnych wentylatorów firmy Keen Home. Już za pomocą takich wentylatorów możemy łatwo dokonać poprawy warunków klimatycznych wewnątrz mieszkania, zwłaszcza w upalne, bezwietrzne dni. Wentylatory od Keen Home poza standardowymi elementami konstrukcji wentylatorów, które są niezmiennie stosowane od kilkudziesięciu lat, są wyposażone w system inteligentnego sterowania. Dzięki temu, możemy sterować pracą wentylatora na kilka sposób, tj. za pomocą inteligentnego termostatu, aplikacji na telefonie, a także za pomocą asystenta głosowego. Takie rozwiązanie pomaga w optymalnym dopasowaniu temperatury wewnątrz budynku oraz przy odpowiednim ustawieniu korzystnie wpływa na zmniejszenie poboru energii elektrycznej. Dobra wentylacja warunkuje zdrowy sen, dlatego jeśli rozważasz zakup wentylacji do swojego domu, w pierwszej kolejności weź pod uwagę sypialnię. Producent również położył nacisk na ochronę zdrowia – wentylatory Smart Vent są wyposażone we wkład filtrujący, który łatwo można wymienić poprzez zwolnienie magnetycznego zatrzasku.

Inteligentny termostat – bieżąca kontrola temperatury i sterowanie pracą urządzeń chłodząco-grzewczymi z wysoką dokładnością

Jeśli zależy Ci na zautomatyzowaniu urządzeń odpowiadających za utrzymanie w mieszkaniu temperatury na żądanym przez Ciebie poziomie, wówczas nieodzownym elementem wyposażenia jest inteligentny termostat. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest pomiar temperatury w czasie rzeczywistym oraz utrzymywanie jej na zadanym poziomie. Co więcej, poza swoją podstawową funkcją, inteligentny termostat może współpracować z zewnętrznymi czujnikami temperatury oraz śledzić lokalizację Twojego telefonu, kiedy jesteś w drodze powrotnej do domu. Jednym z najlepszych wyborów w tej kategorii są termostaty Ecobee, które mogą także współpracować z wentylatorami Keen Home Smart Vent. Taki termostat również korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku.

Czujniki temperatury – by mieć temperaturę pod kontrolą

Czujniki są bardzo ważnym ogniwem pośredniczącym między urządzeniami sterującymi a wykonawczymi. Są one stosowane nie tylko w instalacjach oświetleniowych i zabezpieczeniach, ale także w systemach klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Warunki robocze tych systemów możesz odpowiednio dobrać, umieszczając czujniki w osobnych pomieszczeniach. Termostaty Ecobee są standardowo wyposażone w czujnik umożliwiający zdalny pomiar temperatury, a ich osprzęt i oprogramowanie umożliwia jednocześnie odczytywanie temperatury maksymalnie z 32 czujników. W ten sposób możesz indywidualnie dla każdego z pokojów, bardzo łatwo ustawić docelowe warunki klimatyczne.