bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Roboty edukacyjne

Roboty edukacyjne

Jednym z najbardziej innowacyjnych podejść z wykorzystaniem technologii, jest pomysł wykorzystania robotów jako narzędzia edukacyjnego już na wczesnym etapie nauczania. Robotyka to fascynująca dziedzina, która może przynieść korzyści uczniom od szkoły podstawowej aż po studia techniczne na politechnice. Roboty edukacyjne charakteryzują się mocą obliczeniową na dobrym poziomie, innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, a ponadto można nimi sterować nie tylko z poziomu aplikacji mobilnej w telefonie, ale także za pomocą głosu i gestów. Roboty edukacyjne mogą pomóc w prowadzeniu zajęć zgodnie z koncepcją STEAM, która jest kluczowa we współczesnej edukacji. Programowanie robota, a także budowanie go z zestawu, to idealny sposób na nauczenie robotyki i umiejętności inżynierskich. Takie podejście może pomóc dzieciom w naturalnej nauce i dostosowaniu się do użytecznej zasady myślenia technicznego. W tym artykule przedstawiono przykładowe modele robotów edukacyjnych, które posiadają sporo zalet pod kątem nauczania technicznego od pierwszych lat życia dziecka.

Cubelets

Cubelets to znakomity przykład nowatorskiego podejścia do koncepcji robotyki. Roboty Cubelets powstają poprzez złożenie różnych bloków lub modułów, z których każdy jest oddzielnym robotem. Do tworzenia różnych typów robotów można używać różnych kombinacji. Zestaw Cubelets może zawierać od 6 do 20 różnych bloków. Każdy blok spełnia funkcję należącą do kategorii Myśli, Zmysły i Działania fizyczne. Bloki myśli to układy logiczne, które przekazują polecenia do elementów wykonawczych robota. Bloki zmysłów mają czujniki reagujące na bodźce dotykowe, wizualne lub dźwiękowe. Natomiast blok działań fizycznych pozwala robotowi reagować na bodźce i poruszać się. Cubelets uczą strategicznego planowania i logicznego myślenia podczas budowania robota. Czteroletnie dzieci mogą się świetnie bawić, przekształcając własne pomysły w działającego robota. Nie musisz najpierw uczyć elektroniki ani programowania - elementy robota po prostu zatrzaskują się razem za pomocą połączeń magnetycznych. Każde dzieło z wykorzystaniem klocków robotycznych Cubelets jest wyjątkowe i pozwala Twojej klasie odkrywać różne możliwości i zastosowania. Twoi uczniowie mogą również nauczyć się kodować, kontrolując swoje roboty za pomocą aplikacji Blockly. Jest to łatwe w użyciu, bardzo funkcjonalne narzędzie graficzne, które pozwala na zarządzanie i rozszerzanie zachowania robota.

Roboty edukacyjne

Dash & Dot

Dash i Dot to para ,,robotów-przyjaciół”. Dash jest większy, ma koła jezdne i ruchomą głowę, zaś Dot jest mniejszym robotem - oba roboty są wyposażone w zestaw niezbędnych czujników. Dash & Dot są zaprojektowane do interakcji z tym, co uczniowie zdecydują się umieścić w swoim środowisku. Różne rodzaje czujników umożliwiają wykrywanie określonych obiektów. Roboty Dash i Dot potrafią rozpoznać, kiedy się przemieszczają, a także reagować na dźwięki. Uczniowie na różnych poziomach nauczania sterują robotami Dash i Dot, aby wykonywać proste czynności, takie jak śpiew lub taniec. W zależności od wieku uczniów i poziomu nauczania, możesz wybrać jedną z kilku dostępnych aplikacji do sterowania znakami Dash i Dot. Aplikacje takie jak Blockly i Wonder umożliwią uczniom w wieku siedmiu lat programowanie robotów i naukę podstaw kodowania.

Ozobot Bit

 

Ozobot Bit jest kolejnym ciekawym robotem, który pozwala uczniom bawić się podczas nauki programowania oraz rozwijania umiejętności logicznego myślenia. Ozobot może być zaprogramowany tak, aby poruszał się po pomieszczeniu, a także wykonywał bardziej złożone czynności, takie jak granie w gry lub taniec. Tego robota można nauczyć nawet kilkuset różnych ruchów, aby odtworzyć niestandardowe tańce lub zadania z wykorzystaniem muzyki. Rysując kolorowe wzory, Ozobot można zaprogramować tak, aby reagował na różne kolory różnymi działaniami. Czujnik umieszczony na spodzie Ozobota pozwala mu śledzić wzór rysowanych linii. Uczniowie mogą używać dołączonego oprogramowania, aby wykonać podstawowe kodowanie, które uczy Ozobota nowych czynności. To zabawne podejście do nauki pomaga dzieciom przyswoić dedukcyjne rozumowanie, nauczyć się podstaw programowania robotów oraz rozwija wrażliwość artystyczną.