bg2.jpg
electronicsafterhours.com

RedBot Kit

RedBot Kit to kolejny z serii SparkFun Inventor’s Kit zestaw zaprojektowany z myślą o majsterkowiczach pasjonujących się elektroniką, robotyką i programowaniem. Zestaw RedBot to świetny sposób na rozpoczęcie pracy z dwoma robotami silnikowymi i integracją czujników za pomocą języka programowania Arduino. RedBot Kit zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby zbudować dziewięć projektów obwodów zawartych w instrukcji obsługi, dzięki którym poznasz jak prowadzić RedBota, jak zbudować i uruchomić tryb line-follower, a także jak sterować zdalnie robotem i nie tylko. 

RedBot Kit – bogate wyposażenie dla dobrego startu w świecie robotyki

Ten zestaw nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w programowaniu ani elektronice, ale zaleca się, abyś rozumiał robotykę na poziomie podstawowym oraz dokształcał się w tym zakresie. SparkFun RedBot to świetny sposób, aby wejść w świat robotów. Jednak po złożeniu RedBota możesz nie wiedzieć, dokąd się udać. Internetowy poradnik z serii SparkFun Inventor’s Kit dla robota RedBot, zawiera instrukcje krok po kroku, która obrazuje, w jaki sposób podłączyć każdy obwód i złożyć zestaw pełnoprawnego robota ze wszystkich części zawartych w zestawie. Instrukcja zawiera pełne, przykładowe kody programów, a także ogromną ilość wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów w przypadku zaistnienia nieprawidłowości w działaniu robota. Po przećwiczeniu każdego projektu, możesz wykorzystać zdobytą wiedzę i zastosować ją do stworzenia własnej platformy robota. Zestaw nie wymaga umiejętności lutowania i jest polecany każdemu, kto jest ciekawy robotyki lub korzystał z oryginalnego zestawu z serii SparkFun Inventor’s Kit i szuka kolejnego kroku w nauce programowania i robotyki.

RedBot – sterowanie i opis zestawu wejść/wyjść i przełączników na płytce PCB

Każdy robot, aby mógł wykonywać dowolne czynności fizyczne, wymaga odpowiedniego układu sterowania. Nie inaczej jest w przypadku robota RedBot. Sterowanie kierunkiem obrotów lewego silnika jest realizowane za pomocą pinów nr 2 i 4, a pin nr 5 dostarcza sygnał PWM niezbędny do regulacji prędkości obrotowej. Analogicznie, dla prawego silnika, sygnały kierunku obrotów są podawane z pinów 7 i 8, a regulacja prędkości obrotowej – również za pomocą PWM – jest dostarczana z pinu nr 6. Pozostałe wyprowadzenia pełnią następujące funkcje:

 

 • Listwy goldpin analogowo-cyfrowe – Te trzy listwy wyprowadzeń goldpin obejmują programowalne wejścia/wyjścia, które mogą zostać zaprogramowane jako wejścia analogowe lub cyfrowe wejścia/wyjścia, wyjścia sygnału PWM, a także jako źródło napięcia na poziomie TTL (5V). Ponadto, wyprowadzenia oznaczone jako A4 i A5 mogą współpracować z modułami komunikującymi się za pomocą magistrali I2C. Wbudowany akcelerometr został zaprojektowany tak, aby można go było w łatwy sposób zamontować bezpośrednio do wyprowadzeń goldpin na złączu, bez konieczności lutowania.
 • Wejścia analogowe – Złącza zawierające dwa dodatkowe wejścia analogowe dla czujników i potencjometrów. Te wyprowadzenia nie mogą zostać przeprogramowane na dwustanowe.
 • Złącze dla komunikacji bezprzewodowej XBee.
 • Przełącznik trybu komunikacji XBee – ten przełącznik umożliwia użytkownikowi wybranie sposobu komunikacji XBee z wykorzystaniem pinów wejścia/wyjścia nr 0 i 1 lub za pomocą pinów nr 14 i 15, które zapewniają wsparcie dla obsługi biblioteki SoftwareSerial.
 • Złącza 5V i GND – dostarczają napięcie zasilania i masę obwodu.
 • Przełącznik trybu pracy – przestawienie tego przełącznika, powodują przełączenie płytki w tryb znikomego poboru energii, bez konieczności odłączania źródła zasilania. 
 • Wyłącznik silników – umożliwia wyłączenie sterownika silników.
 • Złącza dla silników – Umożliwiają połączenie silnika lewego i prawego ze sterownikiem. Zastosowany układ sterowania silnikami to TB6612FNG.
 • Złącze zasilające – złącze dla podłączenia baterii lub zasilacza zewnętrznego
 • Pin nr 13 – do tego wyprowadzenia jest podłączona pokładowa dioda LED, która umożliwia sprawdzenie prawidłowości działania oprogramowania
 • Dioda LED “POWER”- Dioda sygnalizująca obecność napięcia zasilającego na płytce