bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Drukarki 3D Flashforge

Do druku 3D wykorzystuje się dziś wiele, różnych materiałów – zarówno w postaci ciała stałego, czyli włókien filamentu, jak i w postaci płynnej żywicy światłoutwardzalnej. Ogromne zróżnicowanie dotyczy także detali możliwych do wyprodukowania w technologii wytwarzania przyrostowego – począwszy od gadżetów czy projektów artystycznych, poprzez elementy prototypów, obudów i konstrukcji mechanicznych, aż po precyzyjne makiety architektoniczne albo części samochodowe. Jeśli ma się pewne doświadczenie, wystarczy obecnie spojrzeć na konstrukcję drukarki 3D, aby zauważyć jej najważniejsze zalety i określić, do jakich projektów będzie optymalna. Znakiem rozpoznawczym marki Flashforge stały się urządzenia w zamkniętych, prostopadłościennych obudowach – choć nie jest to jedyny producent, który korzysta z tego typu komór, to właśnie on szczególnie preferuje takie rozwiązania.

Drukarki 3D w technologii FFF/FDM

Najbardziej kompaktowym modelem drukarki 3D w ofercie Flashforge jest Adventurer 3. Idealna do drukowania małych, precyzyjnych detali, udostępnia 150 x 150 x 150 mm przestrzeni roboczej i pracuje przy bardzo niskiej emisji hałasu (zaledwie 45 dB). Wśród licznych udogodnień tego urządzenia wymienić należy choćby wysuwany stół, który po włożeniu do drukarki 3D nie wymaga czasochłonnego poziomowania, a także wygodna konstrukcja dyszy drukującej, ułatwiająca jej czyszczenie. Użytkownicy, którzy potrzebują większej przestrzeni roboczej, mogą sięgnąć po drukarki 3D Flashforge Creator Pro oraz Flashforge Creator Pro 2. W obu zastosowany został system podwójnych dysz drukujących, dzięki czemu możliwy staje się wydruk np. modeli dwukolorowych albo też wyposażonych w rozpuszczalne podpory z filamentu PVA. Osłona przedniej ściany obudowy drukarek 3D oraz dodatkowa nakładka na górną jej część tworzy zamkniętą komorę, odpowiednią do pracy z bardziej toksycznymi filamentami ABS. Model Flashforge Creator 3 natomiast zapewnia aż 300 x 250 x 200 mm przestrzeni roboczej i posiada system dwóch niezależnych ekstruderów z dyszami. Rozwiązanie to ułatwia przygotowanie modeli metodą kopiowania – tak, by uzyskać dwa identyczne modele w tym samym czasie, na jednej drukarce 3D.

Drukarki 3D do celów edukacyjnych

Oprócz dostarczania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań obecnym użytkownikom drukarek 3D, nie możemy zapominać także o wychowywaniu i edukowaniu pokoleń przyszłych inżynierów. Dlatego w ofercie Flashforge znajdziemy również drukarki 3D dla dzieci: Inventor II oraz Inventor II S. Urządzenia te zamknięte są w obudowie z kolorowym wykończeniem, przywodzącej na myśl wysokiej jakości zabawki. Drukarka 3D udostępnia młodym użytkownikom całkiem sporą przestrzeń roboczą, wynoszącą aż 150 x 140 x 140 mm. Twórcy wyposażyli ją w system zabezpieczeń, powodujący natychmiastowe wstrzymanie wydruku, jeśli komora drukowania zostanie otwarta podczas pracy dyszy. Dodatkowo stół drukarki 3D pracuje bez podgrzewania, dzięki czemu można bez problemu wyjąć go wraz z gotowym modelem i usunąć wydruk z powierzchni platformy. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno drukarka 3D Flashforge Inventor II, jak i Inventor II S pozwala na uzyskanie naprawdę doskonałych parametrów pracy – minimalna grubość warstwy druku to zaledwie 0,05 mm, a dokładność wynosi 0,1 mm, co jest standardem nawet w „prawdziwych” drukarkach 3D.

Pozostałe drukarki 3D Flashforge

Marka Flashforge działa także na rynku drukarek 3D pracujących w technologii DLP, czyli korzystających ze światłoutwardzalnej żywicy. W modelu Flashforge DLP Hunter użytkownik może uzyskać wydruk o maksymalnej wielkości 120 x 67,5 x 150 mm. Konstruktorzy urządzenia zadbali o zapewnienie jednakowego natężenia światła, emitowanego przez oświetlacz LED – tak by gwarantowało ono równomierne utwardzanie całej powierzchni modelu. Dodatkową zaletą drukarki 3D Flashforge DLP Hunter jest fakt, że przed drukowaniem nie trzeba poziomować stołu roboczego, a precyzyjne prowadnice zapewniają jego przesuwanie z wielką dokładnością. Dostępne grubości warstwy zamykają się w przedziale od 0,025 do 0,2 mm. Wśród ciekawych projektów z portfolio Flashforge warto wspomnieć także o specjalistycznej, tym razem pozbawionej obudowy drukarce 3D oznaczonej jako AD1. Jest ona przeznaczona do produkcji liter kanałowych na potrzeby szyldów reklamowych. Urządzenie korzysta z filamentu A-PLA, możliwy jest naprzemienny wydruk dwoma kolorami tworzywa.