bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Pozostałe

Robotyka staje się coraz bardziej wpływową dziedziną techniki w wielu gałęziach życia codziennego. Na przestrzeni minionych lat można zaobserwować intensywny postęp i rozwój w dziedzinie szeroko rozumianej robotyki. Roboty można coraz częściej spotkać w formie miniaturowej, jako przystępne cenowo zestawy do samodzielnego montażu dla początkujących i zaawansowanych pasjonatów robotyki. Takie zestawy dają możliwość poznania najbardziej podstawowych tajników robotyki wraz z możliwością ich zgłębienia. Nie można jednak zapomnieć, że roboty cieszą się także ogromną popularnością w licznych zastosowaniach profesjonalnych. Pierwsze roboty przemysłowe pojawiły się w fabrykach samochodów, gwarantując powtarzalność procesu produkcyjnego oraz wyręczając pracowników fizycznych przy zadaniach wymagających wzmożonej precyzji działania oraz większej siły fizycznej, np. podczas przenoszenia ciężkich podzespołów. Na przestrzeni lat, roboty podlegały gruntownej modernizacji i zyskały wiele nowych funkcjonalności, czyniąc proces produkcyjny bardziej wydajnym i jeszcze dokładniejszym. Nie można jednak pominąć innych gałęzi przemysłu oraz życia codziennego, w których współcześnie profesjonalne roboty pełnią jedną z kluczowych ról. W tym artykule przedstawiono, w których branżach przemysłu roboty zostawiły ślad rewolucji technologicznej.

Technika wojskowa i bezpieczeństwo cywilne

Profesjonalne roboty przemysłowe, które zrewolucjonizowały wiele procesów technologicznych, znajdują zastosowanie również w działaniach militarnych oraz ochronie obywateli. Istotnie, pojawienie się dronów (bezzałogowych statków powietrznych do śledzenia terytorium wroga) oraz zamaskowanych samolotów bojowych trudnych do namierzenia przez radary (np. bombowiec B-2 Stealth), spowodowało, że przemysł wojskowy uległ poważnej modernizacji w celu ochrony obywateli. Roboty wojskowe są wykorzystywane w systemach rozpoznawczych, a także w uzbrojeniu – np. w układach sterowania wyrzutniami pocisków samonaprowadzających. Branża bezpieczeństwa cywilnego również skorzystała na tego typu robotach. Drony mogą teraz śledzić ruch drogowy z lotu ptaka w celu monitorowaniu złoczyńców kradnących samochody, a także w celu rejestrowania niebezpiecznych sytuacji na drogach, które mogłyby zakończyć się kolizją lub nawet wypadkiem śmiertelnym.

Medycyna i opieka zdrowotna

Na rozwoju elektroniki, informatyki, robotyki i innych nauk technicznych, korzysta wiele dziedzin życia codziennego. Zalicza się do nich także medycyna. Sektor opieki zdrowotnej rozwija się szybko pod względem wprowadzania najnowszych innowacji i postępu technologicznego. Robotyka odegrała ważną rolę w obecnym rozwoju tej branży. Jednym z najlepszych tego przykładów, są roboty chirurgiczne da Vinci, które są używane przez lekarzy jako narzędzia wspomagające dokładne i bezpieczne wykonywanie zabiegów operacyjnych, np. operacji na otwartym sercu.

Produkcja masowa

 

Nowoczesny przemysł wytwórczy korzystał z robotów przemysłowych już od lat 60. XX wieku. W tym czasie roboty były jednymi z pierwszych znaków automatyzacji procesów produkcyjnych, wykonując powtarzalne zadania, które ludzie uważali za niebezpieczne lub wymagające niekiedy chirurgicznej precyzacji. Od tego czasu roboty ewoluowały do ​​tego stopnia, że ​​są teraz bardziej wydajne niż niewykwalifikowani pracownicy w przemyśle wytwórczym. Roboty, które zwiększają produktywność w przemyśle wytwórczym, również stają się inteligentne i pracują, a czasem uczą się razem z ludźmi, aby zwiększyć liczbę zadań produkcyjnych, które mogą wykonać. Jest to jeden z przykładów zastosowania sztucznej inteligencji ze współudziałem czynnika czysto ludzkiego. Przykładowe procesy w technologii produkcji z udziałem robotów obejmują m.in. spawanie i zgrzewanie elektryczne, obróbkę mechaniczną materiałów, malowanie elementów, a także inspekcję powtarzalności procesów produkcyjnych w celu zapewnienia najwyższej jakości produktów, zgodnie z założeniami stawianymi na etapie projektowania.