bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Khadas VIM

Rynek minikomputerów jednopłytkowych rozwinął się w ostatniej dekadzie tak intensywnie, że obecnie możliwy jest wybór odpowiedniego urządzenia do niemal dowolnego zastosowania. Moduły SBC (ang. Single Board Computer) doskonale sprawdzają się zarówno w niewielkich urządzeniach amatorskich (gadżetach IoT, małej automatyce domowej czy też robotach mobilnych), jak i w dużych, wymagających systemach projektowanych przez profesjonalistów. Spora wydajność obliczeniowa, duża ilość pamięci RAM, szybkie koprocesory graficzne oraz bogate wyposażenie w postaci interfejsów szeregowych i równoległych, złączy GPIO, czytników kart, modułów radiowych itp. sprawiają, że coraz częściej minikomputery jednopłytkowe stają się sercem urządzeń i systemów obliczeniowych, multimedialnych czy też sterujących. Jedną z ciekawszych linii produktów z tej kategorii jest seria minikomputerów Khadas VIM. W tym wpisie przyjrzymy się najbardziej obiecującym modułom marki Khadas, wskażemy też niezwykle przydatne akcesoria, które jeszcze bardziej rozszerzą możliwości minikomputerów. Zaczynajmy więc!

Khadas – nowy gracz na rynku komputerów klasy SBC

Marka Khadas jest jedną z młodszych na rynku minikomuterów jednopłytkowych – założona w 2016 roku w chińskim zagłębiu technologicznym – Shenzen – po dwóch latach działalności wprowadziła do sprzedaży pierwszy minikomputer według własnego projektu. Był to model VIM1, oparty na układzie SoC Amlogic S905X z poczwórnym, 64-bitowym rdzeniem ARM, Cortex-A53 taktowanym częstotliwością 1,5 GHz, a rozmiary modułu były zbliżone do… karty kredytowej. Co ważne, już od pierwszej edycji minikomputera marka Khadas dba o to, by użytkownik otrzymywał kompletne wyposażenie – stąd obecność pamięci eMMC 5.1 o rozmiarach od 8 GB do 16 GB. Kolejne wersje modułów ofiarowały coraz to lepsze wyposażenie, mocniejsze procesory i większą ilość pamięci. Najnowsza wersja – Khadas VIM3 – może konkurować pod względem wydajności z najmocniejszymi dostępnymi obecnie minikomputerami, oferując przy tym potężny zestaw interfejsów komunikacyjnych, modułów peryferyjnych i – co także bardzo ważne dla użytkowników, deweloperów oraz integratorów systemów wbudowanych – kompatybilnych akcesoriów o wyjątkowo wysokiej jakości.

Khadas VIM3 – idealna kombinacja dla aplikacji AI

Najnowszy minikomputer Khadas VIM3 został zaprojektowany z myślą o złożonych aplikacjach wymagających szczególnie wysokiej mocy obliczeniowej i sprzętowego wsparcia wielopoziomowych obliczeń. Moduł jest oparty na układzie SoC Amlogic A311D, wyposażonym w 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A73 (2,2 GHz), dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A53 (1,8 GHz) oraz koprocesor graficzny ARM Mali-G52 MP4 (800 MHz). Aplikacje sztucznej inteligencji, wymagające wsparcia dla przetwarzania równoległego, są wspierane przez wbudowaną jednostkę NPU (ang. Neural Processing Unit) o wydajności 5 TOPs. Dodatkowo na płycie minikomputera Khadas VIM3 znalazły się: maleńki, 8-bitowy mikrokontroler STM8S003 z wbudowaną pamięcią EEPROM, pamięć SPI Flash 16 MB, od 2 do 4 GB pamięci LPDDR4/4X, a także obszerna pamięć eMMC5.1 – ta ostatnia ma pojemność od 16 GB (wersja Khadas VIM3 Basic) do nawet 32 GB (Khadas VIM3 Pro). Obydwie wersje omawianego modułu SBC posiadają wbudowany moduł radiowy wspierający WiFi 802.11a/b/g/n/ac oraz Bluetooth. Na płycie znajduje się także interfejs LAN 10/100/1000M, porty USB, HDMI, MIPI-DSI, MIPI-CSI, a nawet… trójosiowy akcelerometr MEMS, dwukanałowy odbiornik IR i wiele innych.

Khadas Edge Max – ogromna wydajność w wersji SoM

Niezwykle interesującą pozycją z oferty firmy Khadas jest moduł SoM oznaczony Khadas Edge Max. Płytka o wymiarach 82 x 57,5 x 5,7 mm zawiera sześciordzeniowy procesor SoC (Quad-Core ARM Cortex-A53 + Dual-Core ARM Cortex-A72), 4 GB wbudowanej pamięci RAM DDR4, a także potężną pamięć eMMC o pojemności aż 128 GB! Do połączenia z płytą główną docelowego urządzenia (moduł jest przeznaczony do zabudowy) służy 314-pinowe złącze krawędziowe MXM3, dodatkowo dostępne są także dwa 10-pinowe złącza FPC o rastrze 0,5 mm. Komputer jest wyposażony w zintegrowany moduł WiFi + Bluetooth 5.0 i obsługuje port HDMI w jakości 4K. Co ważne, w odróżnieniu od wielu konkurencyjnych modeli SoM – minikomputer Khadas Edge Max ma wbudowane porty USB A (2.0 + 3.0) oraz USB C (zasilanie + DP1.2) i HDMI, dzięki czemu znacznie ułatwiona jest implementacja modułu w docelowym urządzeniu.

Akcesoria dla minikomputerów Khadas

Bardzo ważnym elementem oferty firmy Khadas jest szereg kompatybilnych akcesoriów. Dla minikomputerów z serii Khadas Edge powstała nakładka Khadas Captain, pozwalająca na łatwe zasilania i wyprowadzenie GPIO oraz najważniejszych interfejsów komunikacyjnych z modułów SoM. Do aplikacji wymagających zdalnego sterowania (np. zestawów multimedialnych czy instalacji inteligentnego domu) przyda się dedykowany pilot, współpracujący z wbudowanym w komputerach Khadas odbiornikiem IR. W celu poprawy odprowadzania ciepła z wydajnych podzespołów minikomputera Khadas VIM warto wybrać dedykowany Radiator VIMs Heat sink – dostępny jest także kompatybilny z nim wentylator promieniowy. Także na porzeby komputerów z serii Khadas Edge powstał odpowiedni do ich konstrukcji radiator. Dla miłośników najwyższej jakości dźwięku mamy doskonałą wiadomość – do komputerów z serii VIM można dokupić specjalną kartę dźwiękową o parametrach niespotykanych w innych seriach minikomputerówTone Board VIMs Edition. Płytka oferuje nie tylko ultra-niskoszumne tory analogowe i 32-bitowe przetworniki, ale także 8-rdzeniowy procesor audio XU208-128-QF48, a nawet specjalne oscylatory taktujące o niskim poziomie szumu fazowego.