bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Zabawki edukacyjne

Nietrudno zauważyć, że dynamiczny rozwój nauki i techniki na przestrzeni minionych 20 lat, nie ominął prawie każdej gałęzi naszego życia codziennego. Dotyczy to także sfery szeroko pojętej edukacji. Na rynku pracy można zaobserwować pojawienie się ofert pracy, w których pracodawcy stawiają coraz to bardziej nowe wymagania i kwalifikacje wstępne od przyszłych pracowników. Z tego powodu, w szkołach i na uczelniach coraz większy nacisk jest kładziony na rozwijanie umiejętności zgodnie z założeniami filozofii STEAM, która łączy w sobie nauki techniczne i ścisłe wraz ze sztuką. Poza kompetencjami osób prowadzących zajęcia dydaktyczne, aby nauczanie przebiegało efektywnie, konieczne są także odpowiednie do tego celu narzędzia. W tym artykule przedstawiono atrakcyjne roboty edukacyjne przeznaczone do nauki programowania i robotyki już od wieku wczesnoszkolnego.

Sphero 2.0

 

3 lata po premierze Sphero 1.0, druga wersja popularnej małej kulki weszła na rynek w 2014 r. Ulepszenia widoczne są w postaci nowych diod LED oraz dodatkowych funkcji interaktywnych. Sphero 2.0 łączy się z urządzeniami Apple iOS i Android przez Bluetooth, umożliwiając dzieciom sterowanie i programowanie tego sferycznego robota. Za pomocą Sphero 2.0 możemy robić naprawdę niesamowite rzeczy. Skorupa robota wykonana jest z makrolonu – materiału, który ma zwiększoną odporność na uderzenia i zapewnia, że robot nie zostanie uszkodzony nawet w wyniku upadku z wysokości jednego metra. Oprócz funkcji zabawki, Sphero 2.0 jest także znakomitym robotem do nauki. Możesz pobierać darmowe lekcje SPRK i nauczyć się podstaw programowania, a następnie odkryć kolejne, jeszcze ciekawsze funkcje tego inteligentnego robota.

Romibo

Romibo to inteligentny robot, który został zaprojektowany z myślą o terapii autyzmu i nauce języków obcych. Romibo pomaga dzieciom ćwiczyć umiejętności komunikacyjne i społeczne. Wygląda jak pluszowa zabawka z ekranem LED na twarzy, który obrazuje różne wyrazy twarzy zaprojektowane przez użytkowników. Romibo może fotografować dzieci za pomocą aparatu umieszczonego z przodu. Nauczyciele lub terapeuci mogą kontrolować jego głos i ruchy. Romibo opowiada historie, udziela wskazówek i pochwala. Wiele dzieci woli komunikować się z Romibo w okresach dużego stresu lub lęku.

Cubelets

 

Cubelets to zabawka umożliwiająca zbudowanie robota na podobnej zasadzie jak z klocków. Jedyna różnica polega na tym, że każdy klocek to pojedynczy robot, a dołączone adaptery do klocków umożliwiają łączenie Cubeletsów ze sobą i ożywiają tworzone zabawki. Istnieją 3 różne rodzaje funkcji, które mają bloki, odpowiednio: Myśli, Działania i Zmysły. Bloki Myśli wykorzystują funkcje matematyczne lub logiczne, które pozwalają pełnić rolę nadających dyrektywy odpowiednim blokom. Bloki działań następnie wykonują odpowiednie czynności; Natomiast bloki odpowiedzialne za zmysły są w stanie reagować na różne widoki, dźwięki lub dotyk. Cubelets to doskonałe roboty edukacyjne dla dzieci, które umożliwią im ćwiczenie logicznego myślenie odpowiednio do czynności wykonywanych przez robota.

Dash &Dot

Dash i Dot to duet robotów z tą samą niebieską osłoną na obudowie. Większy robot ma na imię Dash i odpowiednio mniejszy – Dot. Roboty te, są zaprojektowane tak, aby rozumieć, co się dzieje wokół i reagować na nie. Wykrywają dźwięki, obiekty i wiedzą, czy je przenosisz. Na przykład będą szczekać, gdy dzieci uderzają w ręce. W tym celu małe roboty są instalowane z różnymi czujnikami, aby umożliwić im wykrywanie określonych obiektów. Roboty są sterowane przez oprogramowanie. Istnieją cztery różne aplikacje umożliwiające realizację sterowania robotami Dash i Dot, które są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Ponadto te dwa roboty zostały stworzone, aby uczyć dzieci prostych umiejętności programowania. Korzystając z dołączonej bezpłatnej aplikacji, dzieci mogą zacząć tworzyć proste akcje dla Dash i Dot.

Roboblock

Roboblock to seria zestawów edukacyjnych robotów dla dzieci. Podstawowe zestawy Roboblock, umożliwiają dzieciom naukę podstaw robotyki w praktyce, a niektóre nawet bardziej zaawansowane zestawy wspomagają rozwój zainteresowania i umiejętności dzieci. Te zestawy robotów dla dzieci mają postać zbioru elementów o różnych kształtach z blokami i kilkoma siłownikami, elementami montażowymi oraz elementami połączonymi z głównym modułem. Użytkownicy mogą tworzyć roboty o różnych kształtach zgodnie ze swoim gustem za pomocą różnych modułów czujników, które potrafią rozpoznać okoliczności. Robotem można sterować za pomocą oprogramowania Code Vision C, polecenia typu karty RFID, GUI. Programowanie tego robota będzie łatwe nawet dla kogoś zupełnie początkującego, ponieważ polecenia sterujące można kontrolować za pomocą języka C i systemu ikon, karty RFID.