bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Drukarki 3D Prusa

Trudno byłoby znaleźć miłośnika druku 3D, który nie słyszałby o marce Prusa Research. Czeska firma została założona w 2012 roku przez byłego studenta praskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Josefa Prusę, jako jednoosobowy startup. Dziś przedsiębiorstwo zatrudnia 300 osób i wysyła do klientów ponad 6000 drukarek 3D miesięcznie. Liczne nagrody oraz wysoka pozycja w rankingach rozwiązań do druku przyrostowego są w pełni zasłużone – urządzenia pracują niezawodnie i pozwalają na osiąganie doskonałej jakości wydruków niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału. Prostym dowodem na ich niezawodność jest fakt, że części do drukarek Prusa są drukowane przez… inne drukarki Prusa. A dokładniej te, które znajdują się w potężnej farmie firmy Prusa Research, złożonej z ponad 500 maszyn. W ten sposób urzeczywistniło się podstawowe założenie projektu RepRap, z którego wywodzi się Josef Prusa – maszyny produkują kolejne maszyny „na swój wzór i podobieństwo”. Wybierając drukarkę 3D do własnej domowej pracowni, firmy, a nawet farmy drukarek, warto rozważyć w pierwszej kolejności właśnie urządzenia zza naszej południowej granicy.

Prusa i3 MK3S – flagowiec wśród drukarek marki Prusa Research

Drukarka 3D Prusa i3 MK3S oferuje użytkownikom szereg udogodnień, które zapewniają bezawaryjną pracę, wysoką jakość wydruków oraz bardzo prostą, intuicyjną obsługę. Stabilna rama montażowa opiera się na wycinanej w technologii CNC metalowej płycie, połączonej z solidnymi profilami aluminiowymi i oferuje wysoką sztywność całej konstrukcji. Nad poprawnością wydruków czuwają liczne systemy zabezpieczeń – autorski czujnik filamentu, funkcja Power Panic, wznawiająca automatycznie pracę drukarki 3D po wykryciu przerwy w dostawie zasilania, a także ultra-nowoczesne silniki krokowe Trinamic 2130, które są w stanie wychwycić najmniejsze błędy w postaci zgubionych kroków i odpowiednio sygnalizować ich wystąpienie wydajnemu sterownikowi, opartemu na płycie głównej EINSY RAMBo. Prusa i3 MK3S jest dostarczana z wysokiej klasy nakładką z blachy sprężystej. Pozwala ona nie tylko z ogromną łatwością usuwać wydruki z podgrzewanej platformy roboczej (wystarczy lekko wygiąć blachę, a większość wydruków ze sztywnych filamentów, np. PLA, samoczynnie odskoczy od powierzchni nakładki), ale także umożliwia automatyczne poziomowanie za pomocą wbudowanej w wózek, indukcyjnej sondy zbliżeniowej P.I.N.D.A. 2. Drukarka 3D korzysta z szóstej generacji hotendu E3D z łatwo wymienialną dyszą o standardowej średnicy 0,4 mm. Klasyczny interfejs użytkownika, oparty na ekranie LCD zintegrowanym z czytnikiem kart oraz wyposażonym w pokrętło enkodera, przypadnie do gustu użytkownikom, posiadającym podobne doświadczenia z innych drukarek 3D.

Original Prusa MINI – maleństwo o zaskakującym potencjale

Najnowsze dziecko marki Prusa Research to niewielka drukarka 3D zwana Prusa MINI. W urządzeniu zastosowano szereg udogodnień, których próżno szukać w wielu konkurencyjnych modelach. Wbudowany interfejs Ethernet i obsługa plików .gcode z pamięci USB (zamiast karty SD) to tylko początek listy – warto dodać także, że interfejs drukarki stanowi 2,8-calowy, kolorowy ekran LCD, dzięki któremu użytkownik może posłużyć się trójwymiarowym podglądem wydruku, jeszcze zanim rozpocznie produkcję detalu. Głowica robocza osiąga temperaturę do 280 oC, zaś podgrzewana platforma – do 100 oC. Kontrolę nad pracą drukarki Prusa MINI sprawuje customowa płyta główna, oparta na mikrokontrolerze STM32 i sterownikach Trinamic 2209. Ekstruder ma konstrukcję typu Bowden i posiada przełożenie 3:1, a przemyślana konstrukcja pozwala na zastosowanie szerokiego zakresu filamentów, w tym PLA, PETG, ASA oraz ABS. Ciekawostką jest fakt, że ekstruder zastosowany w drukarce 3D Prusa MINI radzi sobie nawet z filamentami Flex, co wcale nie jest oczywiste w przypadku tego typu konstrukcji.

Drukarka 3D Prusa SL1 – najwyższa jakość w szczególnie wymagających pracach

Drukarka 3D Prusa SL1 to obecnie jedyne urządzenie z oferty Prusa Research, pracujące w technologii SLA. Zakres zastosowań obejmuje protetykę stomatologiczną, jubilerstwo, szybkie prototypowanie, a także produkcję elementów użytkowych i dekoracyjnych (np. do makiet). Obszar roboczy ma wymiary 12 x 6,8 x 15 cm, zaś minimalna wysokość warstwy jest równa 0,01 mm (zalecana: od 0,025 mm do 0,1 mm). Maszyna pracuje cicho. Udostępnia łączność USB, WiFi oraz LAN. Niezależnie od stopnia pokrycia, czas na utwardzenie jednej warstwy wynosi tylko 6 sekund, a to dzięki wydajnemu oświetlaczowi LED UV. Do obsługi drukarki 3D służy wysokiej jakości 5,5-calowy ekran LCD z panelem dotykowym. W zależności od indywidualnych preferencji, urządzenie można nabyć jako zestaw do samodzielnego montażu lub jako zmontowaną, gotową do uruchomienia maszynę.