Ohbot jest robotem, który został zaprojektowany i zbudowany przez Mata Walkera - profesjonalnego robotyka, który znany jest z projektu robota-recepcjonisty o imieniu Inkha, który pracuje w King’s College w Londynie oraz przez Dana Warnera, który jest nauczycielem w szkoły podstawowej i specjalistą, który doradza szkołom i władzom lokalnym w zakresie technologii edukacyjnych do nauki. Ohbot to robot, który jest już używany przez ponad tysiąc szkół i osób w Wielkiej Brytanii i na całym Świecie. Ohbot był finalistą w konkursie ICT Innovator roku na targach BETT w Londynie w 2016 roku i zdobył nagrodę British Educational Suppliers Association ERA w 2018 roku. Ohbot jest produkowany wyłącznie w Wielkiej Brytanii w Halliday's Mill w hrabstwie Gloucestershire. Edukacyjny system robotyki Ohbot został zaprojektowany, aby ćwiczyć umiejętności obliczeniowe wraz ze zrozumieniem podstaw informatyki przez uczniów.

Ohbot – najważniejsze cechy

Ohbot to w gruncie rzeczy twarz robota, którą można zaprogramować w systemie Windows, a od niedawna także na systemie Raspbian OS dla Raspberry Pi. Ohbot posiada szereg silników, którymi możesz sterować w szerokim zakresie ruchów przypominających głowę – od prostego obrotu głowy po możliwość odtworzenia nawet mrugania i ruchu warg. Ohobot występuje w wersji wstępnie zbudowanej, a także w wersji o niższej cenie zakupu, która jest przeznaczona do całkowicie samodzielnego montażu. Zgodnie z instrukcją obsługi robota, proces​ ​budowy może zająć około godziny, co jest realne zwłaszcza dla osób początkujących w dziedzinie robotyki. Elementy składowe robota są dość duże, a sam montaż nie jest zbyt skomplikowanym procesem, dlatego Ohbot jest szczególnie polecany dla dzieci w wieku szkolnym.

Ohbot – współpraca z minikomputerem Raspberry Pi

Podłączenie Ohbota do Raspberry Pi jest całkiem proste – wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć go za pomocą specjalnego kabla USB, który jest dołączony fabrycznie do zestawu. Ten specjalny kabel dzieli się na jednym końcu na dwa złącza USB – jedno z czerwonym koralikiem na końcu, które należy podłączyć do zasilacza USB, a drugie, które należy podłączyć do Raspberry Pi. Nie jest wymagane podłączanie dodatkowych zasilaczy, a do pinów GPIO w Raspberry Pi nie musisz podłączać jakichkolwiek modułów rozszerzeniowych. Ohbot jest sterowany za pomocą kodu programu środowiskuPython i możesz zainstalować wszystkie niezbędne biblioteki z terminala. Istnieją instrukcje dotyczące tego, co należy zainstalować w zestawie i na stronie internetowej, a przygotowanie ich nie zajmie więcej niż kilka minut. Po zainstalowaniu bibliotek, możesz wypróbować przykładowy kod lub rozpocząć programowanie własnych procedur, kontrolując zakres ruchu i prędkość każdego silnika. Jeśli liczyłeś podczas budowy, zauważyłeś, że w głowie znajduje się siedem silników – wszystkie są pod Twoją kontrolą. Biblioteka Ohbot Python nie jest jednak najłatwiejsza w użyciu. Na przykład, jeśli chcesz odwrócić głowę, musisz wprowadzić komendę: ohbot.move (1,3,2) – w tym przypadku, 1 to silnik sterujący głowicą, 3 to nowe położenie wirnika silnika, a 2 to prędkość obrotowa silnika. Możesz zastąpić numer silnika z góry określoną nazwą, która w tym przypadku byłaby ochbot.HEADTURN. Być może ten nieco trudny sposób kodowania robota na dłuższą metę opłaci się początkującym konstruktorom, zmuszając ich do sięgnięcia do dokumentacji technicznej i nauczenia się, jak działają podstawowe funkcje w Pythonie. Jednak funkcja zamiany tekstu na mowę jest przynajmniej automatyczna.

Gadający Ohbot

Używając ohbot.say w podobny sposób do polecenia print w Pythonie 3, Ohbot będzie mógł wypowiadać polecenia na głos. Wówczas ciąg tekstu zostanie przekonwertowany na dźwięk i odtworzony przez głośnik, a usta robota będą poruszać się tak, aby zbliżyć się do wypowiadanych słów. Oczywiście możesz to również kontrolować, wyłączając synchronizację ust z dźwiękiem i dodając opóźnienia do dźwięku, a także inne modyfikacje. To zdecydowanie bardzo interesujący i wyjątkowy zestaw. Prezencja, projekt i wygląd Ohbota były stopniowo rozwijane. Ohbot to zdecydowanie robot warty polecenia jako pomoc dydaktyczna dla dzieci poznających tajniki robotyki.