bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Kursy programowania

Nauka nowej dziedziny przychodzi znacznie łatwiej i pozwala szybciej osiągnąć wymierne efekty, jeżeli już od początku przebiega w oparciu o sprawdzone, wysokiej jakości materiały szkoleniowe. W przypadku programowania, tak ważnego w dzisiejszej elektronice, warto połączyć przyswajanie zagadnień z dziedziny składni i zasad kodowania z poznawaniem ważnych aspektów, stojących na styku elektroniki i programowania. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem, internetowe kursy programowania, przeznaczone dla osób zainteresowanych wdrożeniem platform Arduino oraz Raspberry Pi, a także zaawansowanych mikrokontrolerów STM32 we własnych projektach.

Kurs programowania Arduino

Twórcy portalu FORBOT szybko dostrzegli popularność platformy Arduino i liczne jej zastosowania w budowie robotów amatorskich. Dlatego opracowali internetowy, darmowy kurs podstaw Arduino i zamieścili komplet bogato ilustrowanych materiałów szkoleniowych w sekcji edukacyjnej swojego serwisu. W kolejnych lekcjach autorzy prezentują sposoby wykorzystywania linii GPIO, interfejsu UART, wbudowanego przetwornika ADC czy też wyjść PWM sprzętowych timerów mikrokontrolera. W dalszej części kursu Arduino przedstawiono obsługę wyświetlacza LCD z kultowym sterownikiem HD44780, a także metody sterowania silnikami DC czy też odczytu popularnego dalmierza ultradźwiękowego HC-SR04. Co bardzo ważne, aby zrealizować program wszystkich lekcji wcale nie trzeba kompletować samodzielnie niezbędnych podzespołów i modułów – w sprzedaży dostępny jest bowiem dedykowany zestaw elementów do kursu Arduino, zawierający m.in. serwomechanizm modelarski, płytkę stykową czy też baterię 9 V typu 6F22. Nie zabrakło nawet kabla USB-B, potrzebnego do połączenia płytki z portem USB komputera.

Kurs programowania Raspberry Pi

W serwisie FORBOT nie mogło także zabraknąć internetowego kursu programowania Raspberry Pi. Te niezwykle popularne minikomputery jednopłytkowe są chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach techniki i życia codziennego, stanowią też doskonałą bazę do budowy przeróżnych układów i urządzeń elektronicznych – od instalacji inteligentnego domu, poprzez internetowe stacje pogodowe i serwery plików, aż po autonomiczne roboty, systemy wizyjne i implementacje sztucznej inteligencji. Programowanie Raspberry Pi warto poznać od strony styku elektroniki i informatyki – dlatego oprócz zagadnień typowo software’owych (np. tworzenia serwerów sieciowych i obsługi dostępu zdalnego), w kursie znalazło się obszerne omówienie aspektów związanych z obsługą GPIO, wyjść PWM, interfejsów szeregowych (w tym 1-Wire i UART). Nie zabrakło też typowych dla Rapsberry Pi aplikacji, wykorzystujących moduły kamer oraz absolutnych podstaw pracy z systemem Linux.

Nie tylko Arduino i Raspberry Pi

Świat „elektroniki programowalnej” nie kończy się jednak na znanych i lubianych płytkach z rodziny Arduino oraz minikomputerach Raspberry Pi. Osoby bardziej zaawansowane w elektronice cyfrowej zainteresuje z pewnością dostępny na platformie FORBOT kurs FPGA. Macierze programowalne są stosowane zdecydowanie rzadziej niż jakiekolwiek mikrokontrolery, jednak w wielu zaawansowanych aplikacjach nie sposób się bez nich obejść – przykładem mogą być chociażby złożone systemy komunikacji radiowej, szybkie układy pomiarowe i aparatura laboratoryjna. Do realizacji kursu potrzebna jest znajomość podstaw elektroniki cyfrowej oraz logiki, a także… zestaw ewaluacyjny, wykorzystany na łamach kursu. Na szczęście, płytka rozwojowa FPGA Elbert v2, bazująca na układzie Spartan 3A firmy Xilinx jest dostępna w sprzedaży i gotowa do wykorzystania podczas realizacji lekcji, zawartych w materiałach szkoleniowych. Osoby posiadające doświadczenie w programowaniu mikrokontrolerów (np. AVR) mogą także skorzystać z kolejnego kursu, dostępnego na platformie FORBOT. Kurs STM32F1 opisuje zarówno przygotowanie środowiska programistycznego oraz płytki testowej, jak i podstawy programowania STM32 z użyciem bibliotek HAL. Bez zagłębiania się w szczegóły techniczne dotyczące architektury ARM oraz wbudowanych bloków peryferyjnych, autorzy prowadzą kursanta za rękę podczas uruchamiania kolejnych, prostych projektów bazujących na płytce ewaluacyjnej z serii STM32 Nucleo. Kurs będzie dobrym wprowadzeniem w świat wydajnych i nowoczesnych mikrokontrolerów 32-bitowych – warto wiedzieć, że powstała także wersja kursu przedstawiająca bardzo zbliżony zakres zagadnień, ale na podstawie nowszego i bardziej zaawansowanego procesora STM32F4 z rdzeniem ARM Cortex-M4. Do tego kursu także dostępny jest dedykowany zestaw elementów.