bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Roboty zaawansowane

Roboty zaawansowane

Roboty od zawsze budziły zainteresowanie i fascynację wśród osób postronnych, zwłaszcza pasjonatów szeroko rozumianej techniki. Roboty to sprawne i wszechstronne maszyny, które pomagają człowiekowi w wielu dziedzinach życia codziennego. Co ciekawe, jeszcze do niedawna, roboty były poza zasięgiem finansowych większości domorosłych konstruktorów. Popularność robotów zaczęła rosnąć pod koniec ubiegłego wieku, kiedy to na rynku elektroniki konsumenckiej szczególną popularnością cieszyły się komputery, a także konsole i automaty do gier. Obecnie, dzięki szybkiemu rozwojowi sztucznej inteligencji, roboty stają się bardziej zaawansowane od strony zarówno sprzętowej jak i programowej, dzięki czemu można wykorzystać ich możliwości w jeszcze bardziej szerokim zakresie. Nie bez znaczenia jest także obecność robotów w popkulturze, głównie ze względu na filmy science-fiction, takie jak np. „Gwiezdne Wojny” (R2-D2 i C3-PO) czy „Krótkie Spięcie” (Johnny5), a także jako temat utworów muzycznych - np. utwór pt. ,,Die Roboter” niemieckiej grupy krautrockowej Kraftwerk, który znalazł się na albumie “Die Mensch Maschine”. Jeszcze niedawno, roboty były maszynami, które z uwagi na wysokie koszty były dostępne głównie dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Jednak rosnąca popularność robotów spowodowała ich szybki rozwój i powstanie miniaturowych robotów dostępnych za rozsądne pieniądze w dalszym ciągu bogatych w osprzęt i możliwości wykorzystania do różnych aplikacji.

Bioloid Premium - robot jak człowiek!

Bioloid Premium od Robotis, to zestaw do budowy robota wyposażonego w różne czujniki, takie jak żyroskop, czujnik odległości i czujnik podczerwieni. Istnieje możliwość zdalnego sterowania robota na podczerwień lub przez Bluetooth. Zestaw zawiera dedykowane oprogramowanie RoboPlus do nauki nowych ruchów robota, a także oprogramowanie umożliwiające niskopoziomowe programowanie robota w języku C. Aby nadać konstrukcji robota niepowtarzalny wygląd, producent zastosował specjalne półprzezroczyste tworzywo sztuczne. Robot zbudowany jest w oparciu o serwomechanizmy Dynamixel, współpracujące ze sobą równolegle, co zapewnia precyzyjne sterowanie i łatwość podłączania nowych modułów. Robot Bioloid charakteryzuje się idealną stabilnością i utrzymywaniem pozycji podczas chodzenia, a do dyspozycji mamy wiele różnych czujników i złączy, umożliwiając w ten sposób rozbudowę robota. Robot może zostać zaprogramowany zarówno w dowolnym środowisku wykorzystującym język C jak i dedykowanym środowisku RoboPlus. Zestaw zawiera także 18 serwomechanizmów Dynamixel AX-12, żyroskop X-Y, pilot sterujący RC-100, dalmierz IR, a także dwa czujniki przeszkód na podczerwień. W zestawie znajdują się także akcesoria montażowe, akumulator z ładowarką, instrukcja obsługi i płyta CD z oprogramowaniem.

Roboty zaawansowane

DFRobot Bionic Robot Hand - zrobotyzowana dłoń

Firma DFRobot znana jest z produkcji znakomitych programowalnych modułów dla systemów wbudowanych. Inżynierowie z DFRobot postanowili jeszcze bardziej rozwinąć swoją ofertę o nowoczesne rozwiązania w dziedzinie robotyki. Bionic Robot Hand to specjalne ramię robotyczne symulujące ludzką dłoń z palcami. Ramię jest zbudowane z pięciu precyzyjnych mikroserwomechanizmów, przegubów i podstawy dłoni. Specjalna konstrukcja mechaniczna sprawia, że ​​każdy palec może być sterowany oddzielnie i może poruszać się w określonym zakresie, zgodnie ze specyfiką rzeczywistej ludzkiej dłoni. Każdy palec ma wbudowaną sprężynową strukturę tłumiącą, która skutecznie ochroni robotyczną dłoń przed naprężeniami mechanicznymi. Dzięki 24-kanałowemu sterownikowi serwo Veyron, wszystkimi działaniami można sterować za pomocą oprogramowania komputerowego, obsługującego debugowanie w trybie online i sterowanie bezprzewodowe. Sterownik dłoni robotycznej od DFRobot jest także kompatybilny z płytkami Arduino i innymi serwomechanizmami. Dłoń robotyczna Bionic Robot Hand może chwytać i przenosić przedmioty o maksymalne masie do 500g. W sprzedaży dostępna jest zarówno wersja lewa jak i prawa.