bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Skrzynki i organizery

Utrzymanie porządku i ładu w miejscu pracy jest niezbędne – dotyczy to nie tylko zawodowych pracowni, ale także domowych warsztatów. Klasyczny problem, z jakim borykają się amatorzy elektroniki dysponujący niewielką ilością przestrzeni przeznaczonej na budowę miniwarsztatu, zawiera pewien paradoks: z jednej strony dobrze byłoby mieć wszystkie niezbędne narzędzia, komponenty i materiały pod ręką, z drugiej zaś każdy decymetr kwadratowy powierzchni stołu jest najczęściej na wagę złota. Klasyczne szuflady, szafki i półki też nie wystarczają zazwyczaj na długo, zapełniając się niemal na samym początku istnienia pracowni. Z pomocą przychodzą wtedy rozmaite skrzynki i organizery. Niskie koszty produkcji złożonych detali z tworzyw sztucznych sprawiają, że dziś wszelkiego rodzaju pojemniki i zestawy szufladek nie stanowią już istotnego obciążenia amatorskiego budżetu, a wybór rozmiarów oraz modeli jest naprawdę spory. W tym artykule opisujemy najciekawsze propozycje organizerów, które sprawdzą się nie tylko w prywatnych, ale także profesjonalnych warsztatach.

Skrzynki narzędziowe

Skrzynka narzędziowa jest zdecydowanie najlepszym wyborem w kwestii tak przechowywania, jak i transportowania mniejszych przyborów warsztatowych oraz narzędzi ręcznych. Nawet najmniejsze modele dostępne na rynku z powodzeniem pomieszczą przynajmniej podstawowy zestaw wkrętaków, niewielkie kombinerki i obcinaczki, a także często wykorzystywane w codziennej pracy elementy. Oczywiście, zawartość organizera zależy od rodzaju wykonywanej pracy – choć np. skrzynki są używane najczęściej do przenoszenia klasycznych narzędzi ręcznych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagospodarować taki pojemnik dla zestawu wyposażenia typowego dla elektronika. Pęsety, precyzyjne szczypce i obcinaczki, odsysacz cyny, zapas lutowia czy też topników warto mieć zawsze pod ręką i to najlepiej w jednym miejscu, na wypadek niespodziewanych „prac polowych”. Świetnym przykładem poręcznego organizera na niewielkie przybory jest skrzynka narzędziowa Mustang N12R – pomimo niewielkich wymiarów zewnętrznych (300 x 167 x 150 mm) jest naprawdę pojemna, a to dzięki przemyślanej konstrukcji. Oprócz sporej komory głównej, do dyspozycji użytkownika jest też wewnętrzne, wyjmowane nosidło (świetne dla najmniejszych, delikatnych narzędzi, np. pęset), a także dwa małe organizery wmontowane w pokrywę skrzynki – pozwalają one na przechowywanie podręcznego zestawu elementów złącznych (śrubek, podkładek, nakrętek, itp.), akcesoriów do montażu okablowania (uchwytów, opasek zaciskowych i rurek termokurczliwych) i innych drobnych podzespołów.

Organizery w formie walizki

Inną popularną i niezwykle praktyczną grupą pojemników warsztatowych są organizery o budowie zbliżonej do walizki – składają się one najczęściej z dwóch dużych elementów z tworzywa sztucznego, z których jeden stanowi właściwy pojemnik, a drugi – klapę, zamykaną na dwa zatrzaski. Komora organizera jest najczęściej podzielona na kilka..kilkanaście przegródek o różnej wielkości – w lepszych modelach mogą one być niemal dowolnie przestawiane poprzez wsuwanie w odpowiednio przygotowane rowki. W zależności od potrzeb można wybierać produkty o zróżnicowanych rozmiarach i liczbie przegródek – przykładowo, organizer NOR12 firmy Prosperplast ma wymiary zewnętrzne 290 x 195 x 35 mm, zaś model NOR16 ma wielkość 390 x 290 x 65 mm. Ciekawą alternatywą dla klasycznych modeli są organizery podwójne – np. spory organizer NORS12 Duo może być wykorzystywany jako dwa osobne pojemniki, łączone w razie potrzeby za pomocą czterech tworzywowych nakładek.

Szufladki warsztatowe – podstawowy sposób magazynowania elementów elektronicznych

Nieodzownym elementem wyposażenia zarówno pracowni elektronicznych, jak i sklepów z podzespołami dla elektroniki są regały wyposażone w miniaturowe szufladki. Zdecydowana większość modeli dostępnych obecnie w sprzedaży to rozwiązania modułowe, które pozwalają na łatwe łączenie poszczególnych bloków w większe zespoły. Niektóre systemy modułowe składają się z pojemników różnej wielkości, dzięki czemu w jednym zestawie można przechowywać zarówno miniaturowe elementy SMD, jak i całkiem spore podzespoły – np. wyświetlacze LCD, niewielkie silniczki i serwomechanizmy, a nawet często wykorzystywane czujniki i moduły wykonawcze dla Arduino. Rozwiązaniem pośrednim, łączącym mobilność organizerów walizkowych oraz regałów z szufladek jest organizer Multicase Cargo NS303 – produkt ten zawiera 9 wysuwanych szufladek, górny organizer dla drobnych elementów oraz… rączkę do wygodnego i bezpiecznego przenoszenia. Model ten świetnie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy na miejsce pracy trzeba przenieść większy zestaw drobnych elementów złącznych lub podzespołów elektronicznych.