bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Pozostałe minikomputery

Rynek minikomputerów jednopłytkowych, na początku zdominowany przez Raspberry Pi, ulega stopniowym przemianom. Coraz więcej firm zaczyna oferować swoje własne moduły SBC, próbując prześcignąć konkurentów poprzez udostępnianie najnowszych układów SoC, dużej ilości pamięci RAM i eMMC, bogatego zestawu peryferiów i interfejsów komunikacyjnych, a nawet… stosowanie przeróżnych koprocesorów, począwszy od zapewniających kompatybilność z Arduino mikrokontrolerów AVR, aż po wydajne procesory z rdzeniem ARM Cortex-M4. Jak to zwykle bywa – na tak silnej konkurencji zyskują odbiorcy, którzy mogą przebierać w modelach różniących się wymiarami, wydajnością obliczeniową, poborem mocy oraz wyposażeniem. Na naszym blogu poświęciliśmy osobne artykuły najbardziej popularnym rodzinom minikomputerów – opisu doczekały się urządzenia z serii Raspberry Pi, Banana Pi, Odroid, Odyssey, Rock Pi, a także zyskujące coraz większą popularność Khadas VIM, Onion IoT czy też LattePanda. W tym wpisie przedstawimy pozostałe minikomputery, które naszym zdaniem warto polecić wszystkim fanom nowych technologii – oczywiście ta lista nadal nie jest wyczerpująca, ale z pewnością rzuci więcej światła także na mniej znane modele minikomputerów.

„Malina” po liftingu, czyli o klonach Raspberry Pi

Mówiąc o „klonach” popularnej płytki sygnowanej logo z maliną, mamy na myśli minikomputery wyraźnie nawiązujące do standardów wypracowanych przez Raspberry Pi Foundation, jednak różniące się parametrami technicznymi i istotnymi szczegółami konstrukcyjnymi. Dobrym przykładem może być Pine H64 Model B – odnoszący się do swojego konkurenta nie tylko oznaczeniem (Model B), ale także rozmiarem płytki drukowanej, obecnością 40-pinowego złącza GPIO oraz aranżacją złączy i najważniejszych elementów peryferyjnych. Płytka bazuje na układzie SoC typu Allwinner H6 Cortex A53 Quad-Core i oferuje aż 3 GB pamięci operacyjnej. Nieco podobny, choć wyraźnie różniący się położeniem gniazd USB i HDMI (zostały one niejako „zamienione” względem Pine H64 Model B), jest minikomputer Allo Sparky. Konstrukcja tego urządzenia oparta została na czterordzeniowym procesorze ARM Cortex-A9 i – w przeciwieństwie do niektórych podobnych minikomputerów – zapewnia pełną kompatybilność złącza GPIO z nakładkami Raspberry Pi Hat. Kolejny minikomputer nawiązujący budową do Raspberry Pi to UP Board z 64-bitowym procesorem Intel Atom Cherry Trail Z8350 o częstotliwości 1,92 GHz, ukrytym pod potężnym radiatorem. Urządzenie korzysta z 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB wbudowanej pamięci eMMC, co niweluje konieczność używania karty microSD.

Minikomputery do zadań specjalnych

Szczególnie ciekawym modelem minikomputera, praktycznie nieposiadającym w swojej klasie konkurentów, jest Red Pitaya. Urządzenie jest oparte na układzie SoC Xilinx Zynq 7010, integrującym w sobie szybki procesor ARM Cortex-A9, jednostkę obliczeniową NEON oraz bogaty zestaw programowalnych układów logicznych i interfejsów komunikacyjnych. Taka „hybryda” doskonale sprawdza się jako serce wielu urządzeń pomiarowych – oscyloskopów, generatorów arbitralnych, analizatorów widma czy też wszelkiej maści mierników – i do takich właśnie zastosowań dedykowany jest minikomputer Red Pitaya. Wybór roli, w jakiej pracuje system, zależy od zainstalowanej aplikacji, co sprawia, że osoby korzystające z Red Pitaya otrzymują całe laboratorium, zawarte w jednej, mieszczącej się na dłoni, płytce. Nie bez wsparcia pozostają także użytkownicy poszukujący niewielkich i niedrogich minikomputerów, które sprawdzą się w aplikacjach IoT czy też małej robotyce mobilnej. Godną uwagi jest w tym segmencie rynku linia produktów NanoPi NEO – maleńkich komputerów o rozmiarze zaledwie 40 x 40 mm, zdolnych do pracy pod kontrolą systemów operacyjnych wysokiego poziomu (np. UbuntuCore) i wyposażonych w obszerny zestaw linii GPIO oraz interfejsów komunikacyjnych. Są to także jedne z najbardziej przystępnych cenowo propozycji wśród dostępnych obecnie minikomputerów.

Maleńkie moduły IoT o ogromnych możliwościach

Nowoczesne aplikacje Internetu Rzeczy (IoT) wymuszają stosowanie pewnych powtarzalnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z łączącą się z Internetem lodówką, rozbudowanym systemem inteligentnego domu, czy też niewielkim, przenośnym gadżetem – wszystkie te urządzenia wymagają do pracy wydajnego procesora oraz niewielkiego modułu radiowego – najlepiej integrującego łączność WiFi i Bluetooth. Czasem niezbędne okazuje się skorzystanie z bardziej zaawansowanych łączy bezprzewodowych, np. LoRa, LTE czy SigFox. Do takich właśnie zastosowań warto wykorzystać produkty z rodziny PyCom minikomputery, pracujące pod kontrolą systemu Linux i mające postać modułów niewiele większych, niż konwencjonalne moduły WiFi. Najbardziej zaawansowany model – PyCom FiPy – obsługuje niezwykle bogaty zestaw protokołów: WiFi, Bluetooth BLE, SigFox, LTE M1 oraz LoRa, a jego wymiary zewnętrzne to zaledwie 55 x 20 x 3,5 mm. Godne polecenia są także minikomputery z rodziny Particle IoT – maleńki moduł Particle Argon obsługuje łącza WiFi, Bluetooth oraz sieć Mesh, zaś od strony konstrukcyjnej bazuje na połączeniu układów nRF52840 (ARM Cortex M4F + transceiver Bluetooth) oraz ESP32-D0WD (WiFi 802.11 b/g/n). Posiada wbudowaną ładowarkę akumulatorów litowo-polimerowych ze złączem JST, dzięki czemu stanowi niemal gotowy do użycia system IoT, zwalniający użytkownika z konieczności „obudowywania” modułu dodatkowymi obwodami zasilania.