bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Latte Panda

W przypadku większości minikomputerów jednopłytkowych można, patrząc na ich specyfikację techniczną i mając pewne doświadczenie z tego typu urządzeniami, od razu wskazać potencjalny zakres zastosowań praktycznych. Najmniejsze minikomputery optymalne są zwłaszcza do integracji wewnątrz urządzeń codziennego użytku czy niewielkich robotów mobilnych, konstrukcje wyposażone w bogate zestawy interfejsów komunikacyjnych (USB, HDMI, Ethernet, moduły WiFi + Bluetooth) doskonale nadają się z kolei do typowo „komputerowych” zastosowań. Moduły SBC z silnym wsparciem sprzętowym dla renderowania trójwymiarowej grafiki oraz obsługi wideo w rozdzielczości 4k+ z natury rzeczy świetnie sprawdzą się jako centrum domowej rozrywki, a komputery wyposażone w liczne złącza GPIO lub porty Grove z powodzeniem zastąpią Arduino w bardziej złożonych aplikacjach. A gdyby połączyć te wszystkie zalety w jednym urządzeniu? Tak właśnie powstała seria LattePanda.

LattePanda – minikomputery (dosłownie) do wszystkiego

Twórcy minikomputerów LattePanda – grupa inżynierów i zapaleńców z niewielkiego startupu, obecnego na rynku od 2016 roku – słusznie reklamują swoje wyroby mianem „pierwszego na świecie komputera z Windows 10 do wszystkiego”. Te niewielkie (bo o wymiarach PCB zaledwie 88 x 70 mm) minikomputery jednopłytkowe bazują na 4-rdzeniowym procesorze Intel Atom x5-Z8300 (nazwa kodowa tej linii procesorów to Cherry Trail), wykonanym w technologii 14 nm, taktowanym częstotliwością 1,8 GHz i wyposażonym w 2 MB pamięci cache. Wbudowana pamięć RAM DDR3L ma pojemność (zależnie od wersji) 2 GB lub 4 GB oraz – odpowiednio – 32 GB lub 64 GB wbudowanej pamięci eMMC. To wystarcza, aby płynnie uruchomić system Windows 10 i różnego rodzaju aplikacje – wsparcie dla grafiki oferuje koprocesor Intel HD Graphics, którego nominalna częstotliwość taktowania wynosi 200 MHz, a może być zwiększona nawet do 500 MHz. Co ciekawe, minikomputery LattePanda mają wbudowany mikrokontroler ATmega32u4 – zgodny z Arduino Leonardo i połączony portem szeregowym z głównym procesorem, co pozwala na programowanie „wbudowanego Arduino” z poziomu systemu Windows 10, pracującego na głównym procesorze.

Uniwersalność w każdym calu

Co bardzo ważne, LattePanda pracuje pod kontrolą pełnej wersji systemu Windows 10, a nie – co ma miejsce w przypadku wielu innych, konkurencyjnych minikomputerów – pod dedykowaną do tego typu zastosowań, nieco „okrojoną” wersją popularnego systemu operacyjnego koncernu z Redmond. Daje to możliwość zastosowania minikomputera jako klasycznego „peceta” z tą różnicą, że całość mieści się na dłoni. Minikomputery z serii LattePanda doskonale nadają się do aplikacji systemów wbudowanych, w których można wykorzystać znajdujące się na pokładzie komputera Arduino, obsługujące 20 pinów GPIO (wyprowadzonych na gniazdo typu goldpin) oraz kilka złączy, służących do podłączenia modułów DFRobot z serii Gravity. Dodatkowo na PCB minikomputera LattePanda znajduje się 10-pinowe gniazdo, na które wyprowadzone zostały interfejsy I2C i UART. Płytka posiada przyciski RESET i POWER, wbudowany moduł WiFi 802.11 b/g/n o szybkości transmisji do 150 Mbps + Bluetooth 4.0 BLE, gniazdo Ethernet, dwa gniazda USB 2.0 typu A oraz jedno gniazdo USB 3.0. Obsługę audio zapewnia zarówno pełnowymiarowe gniazdo HDMI, jak i dodatkowe, klasyczne gniazdo jack 3,5 mm. Warto dodać, że do pracy modułu radiowego konieczne jest podłączenie obecnej w zestawie, zewnętrznej anteny 2,4 GHz.

LattePanda Alpha 864s – nowa definicja minikomputera

Niezwykle interesującym minikomputerem z oferty marki LattePanda jest model LattePanda Alpha 864s. Ten niezwykły komputer o wielkości 115 x 78 x 14 mm bardziej przypomina nowoczesną kartę graficzną, niż poczciwy moduł SBC – a to dzięki obecności potężnego wentylatora promieniowego, który wraz z radiatorem i nowocześnie wyglądającą osłoną (tworzącą kanał dla optymalnego przepływu powietrza) zajmuje ponad połowę górnej powierzchni płytki drukowanej. LattePanda Alpha 864s bazuje na dwurdzeniowym procesorze Intel Amber Lake Y

m3-8100Y, taktowanym zawrotną w tej klasie komputerów częstotliwością 3,4 GHz i wspieranym koprocesorem Intel HD Graphics (do 900 MHz), obsługującym rozdzielczości do 4096 x 2304px włącznie. Procesor współpracuje z 8-gigabajtową pamięcią LPDDR3 oraz wbudowanym bankiem eMMC o pojemności aż 64 GB. Także tutaj mamy do czynienia ze zintegrowanym Arduino Leonardo, choć dodatkowo wyprowadzonych zostało także 6 wyprowadzeń z samego procesora głównego (Intel). LattePanda Alpha 864s oferuje szereg wbudowanych interfejsów komunikacyjnych, szybki moduł WiFi dual-band z obsługą BLE 4.2 oraz interfejs Ethernet 10/100/1000 Mbps. Dla minikomputera dostępne są niezwykle estetyczne i przyciągające uwagę obudowy, które świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu tego małego demona wydajności.