bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Kursy lutowania

Lutowanie jest najważniejszą umiejętnością manualną we wszystkich gałęziach elektroniki. Choć masowa produkcja urządzeń elektronicznych bazuje niemal wyłącznie na lutowaniu maszynowym, nadal jeszcze niektóre elementy trzeba montować ręcznie. Nic nie zmieniło się natomiast w kwestii serwisu, prototypowania oraz produkcji małoseryjnej – tam nadal ręczne lutowanie stanowi podstawę codziennej pracy. Umiejętność montażu oraz naprawy układów elektronicznych, a także wprowadzania różnego rodzaju modyfikacji, jest niezbędna nawet pomimo powszechnej dostępności gotowych modułów, minikomputerów czy też nakładek nie wymagających trwałego łączenia poszczególnych podzespołów. Dlatego warto nauczyć się tej sztuki już na samym początku przygody z elektroniką, aby nie dać się zaskoczyć w żadnej sytuacji – ręczne lutowanie daje ponadto możliwość lepszego zrozumienia konstrukcji układów elektronicznych i wpływa na rozwój inżynierskiej intuicji. W tym artykule przedstawiamy doskonały kurs lutowania, a także polecamy sprawdzone zestawy narzędzi oraz wyposażenia, niezbędnego do nauki.

Kurs lutowania FORBOT

W poprzednich artykułach opisaliśmy kursy podstaw elektroniki oraz techniki cyfrowej, dostępne na popularnym portalu FORBOT. Na szczęście, oferta edukacyjna serwisu obejmuje także krótki, ale treściwy kurs lutowania. W ośmiu bogato ilustrowanych lekcjach autorzy przedstawili elementarne zagadnienia, niezbędne do lutowania prostych układów w technologii przewlekanej (ang. THT). Po zaprezentowaniu narzędzi oraz materiałów wykorzystywanych przy montażu płytek drukowanych następuje opis błędów popełnianych najczęściej przez początkujących elektroników. Dalsze lekcje kursu lutowania pokazują, w jaki sposób należy zmontować przedstawione w kursie, prościutkie obwody, których celem jest zaprezentowanie możliwie szerokiego spektrum zagadnień, w tym wpływu rodzaju elementu oraz ułożenia ścieżek i pól na płytce drukowanej na technikę montażu.

Zestawy elementów i narzędzi

Podobnie jak w przypadku pozostałych kursów dostępnych na platformie FORBOT, także kurs lutowania doczekał się dedykowanego zestawu materiałów i podstawowych narzędzi. Zestaw do nauki lutowania elementów THT zawiera pięć płytek drukowanych oraz wszystkie elementy wykorzystane w ramach kursu – w tym komplet rezystorów, tranzystory, diody LED, przełączniki, układy scalone, złącza, kondensatory, a także baterie z koszykiem. Wraz z kompletem elementów warto także zaopatrzyć się w Niezbędnik warsztatowy FORBOT, zawierający potrzebne narzędzia i materiały eksploatacyjne, wykorzystywane w procesie montażu. Doskonałym wyjściem jest zakup gotowego zestawu FORBOT Mistrz Lutowania, zawierającego stację lutowniczą oraz komplet elementów i narzędzi – wybierając ten obszerny zestaw masz pewność, że nie pominiesz żadnego ważnego elementu, więc nic nie stanie Ci na przeszkodzie podczas realizacji kursu. Wybór sprawdzonego wyposażenia – w tym szczególnie stacji lutowniczej – daje gwarancję niezakłóconej nauki, a dodatkowo stanowi świetny wstęp do kompletowania własnej pracowni elektronicznej.

Lutowanie THT i co dalej?

Jeżeli potrafisz już lutować elementy przewlekane, zapewne zapragniesz nauczyć się także montażu miniaturowych elementów SMD. Lutowanie komponentów powierzchniowych, tj. pozbawionych wyprowadzeń z drutu, wymaga zupełnie innego zakresu umiejętności i technik, ale doświadczenie z podzespołami przewlekanymi jest tutaj niezbędne. Co bardzo ważne – mając do dyspozycji stację lutowniczą z cienkim grotem możesz przystąpić do próby montażu elementów SMD. Ceny komponentów, takich jak rezystory oraz kondensatory ceramiczne, są tak niskie, że bez żalu przeznaczysz niewielki komplet „na straty”. Warto zainwestować dodatkowe kilkanaście..kilkadziesiąt złotych, aby posiąść bardzo cenne umiejętności, które z pewnością przydadzą się na dalszych etapach przygody z elektroniką. Na sam początek polecamy płytkę uniwersalną do nauki lutowania elementów SMD, zawierającą kilkadziesiąt pól lutowniczych przeznaczonych do montażu elementów pasywnych w obudowach 0805, 1206, a także układów scalonych SO-14 (SOIC-14) i SO-16 oraz tranzystorów (lub innych elementów) w obudowach SOT23. Możesz też wybrać gotowy zestaw do nauki lutowania elementów SMD, zawierający komplet elementów oraz płytkę, która nie tylko ułatwi naukę lutowania, ale też stanie się estetycznym, migającym gadżetem.