bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Drukarki 3D

Drukarki 3D

Zróżnicowanie modeli drukarek 3D sprawia, że osoba początkująca może mieć spore trudności w wyborze optymalnego urządzenia do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są zarówno drukarki 3D w cenie rzędu kilkuset zł, jak i takie za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Oczywiście ten rozrzut cenowy wynika z funkcjonalności wdrożonych w danym modelu urządzenia. Rozwiązania do druku 3D z wyższej półki cenowej skierowane są do profesjonalistów i sprawdzą się przede wszystkim w zastosowaniach firmowych, dając ogromne możliwości w zakresie przygotowywania modeli, makiet i prototypów czy też małoseryjnej produkcji. Hobbyści, makerzy, artyści i inne osoby zainteresowane drukarkami 3D klasy amatorskiej oraz półprofesjonalnej mają do wyboru setki różnych modeli, często o imponującym zestawie funkcjonalności. W tej kategorii przyglądamy się ofertom najpopularniejszych rynkowych producentów urządzeń do druku przestrzennego.

Drukarki 3D do codziennego użytku

Do wykonywania kolekcjonerskich czy dekoracyjnych figurek i gadżetów, tworzenia elementów konstrukcji, obudów i innych ciekawych projektów w ramach własnego warsztatu doskonale nadają się drukarki 3D pracujące w technologii FDM/FFF. Ułatwiają one stosunkowo szybki (zazwyczaj szybszy niż w przypadku SLA) wydruk modeli różnej wielkości – dokładne parametry zależą od przestrzeni roboczej danego urządzenia oraz ustawień drukarki. Producenci dostarczają takie drukarki 3D albo jako zmontowane urządzenia, gotowe do użytku, albo też jako zestaw części (lub wstępnie zmontowanych podzespołów), które przed rozpoczęciem pracy należy złożyć według instrukcji. Po włączeniu maszyny można przystąpić już do próbnych wydruków z zastosowaniem odpowiedniego dla danego urządzenia filamentu. Najpopularniejsze drukarki 3D na rynku obsługiwane są albo przy pomocy popularnych, uniwersalnych środowisk (takich jak Cura, Simplify3D czy Slic3r), albo też za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania (jak FlashAD w przypadku drukarek 3D Flashforge albo Z-SUITE w przypadku urządzeń Zortrax). Osobną grupę ciekawych rozwiązań do druku przestrzennego stanowią drukarki 3D dla dzieci, a także urządzenia edukacyjne. Posiadają one liczne dodatkowe zabezpieczenia, chroniące zwłaszcza przed poparzeniem, a ich wyróżnikiem jest przyjazny wygląd i uproszczenia w zakresie przygotowania modeli oraz ustawiania parametrów druku 3D.

Druk 3D

Drukarki 3D do zastosowań specjalistycznych

Użytkownicy, którzy z racji realizowanych projektów potrzebują urządzeń spełniających wyśrubowane normy jakości czy też wydajności, mogą wybrać drukarki 3D o imponujących parametrach. Rozwiązania klasy profesjonalnej pozwalają m.in. na jednoczesny druk 3D wieloma kolorami filamentu albo wręcz różnymi tworzywami, wykonywanie skomplikowanych, rozpuszczalnych podpór do elementów „wiszących” w powietrzu, a także niezwykle dokładną kontrolę warunków, w jakich powstają modele. W niektórych modelach znajdziemy również kamery, ułatwiające bieżącą, zdalną obserwację procesu drukowania. Wręcz standardem (obecnym także w lepszych drukarkach półprofesjonalnych i amatorskich) stały się automatyczne rozwiązania, chroniące przed utratą detalu na pewnym etapie pracy. Do takich udogodnień w drukarkach 3D należą przede wszystkim czujniki końca filamentu oraz uszkodzeń włókna, a także rozwiązania pozwalające na bezproblemowe wznowienie pracy, jeśli w trakcie drukowania dojdzie do przerwy w zasilaniu.

Przyszłość drukarek 3D

Zarówno sama oferta drukarek 3D, jak i materiałów eksploatacyjnych do nich rozwija się tak szybko, że nie sposób przewidzieć dziś, jakimi unowocześnieniami zaskoczą nas producenci urządzeń do druku przestrzennego. Obecnie korzysta z nich już wiele wysoko specjalistycznych branż. Na drukarkach 3D wytwarzane są modele medyczne (służące np. do analizy anatomii pacjenta przed skomplikowanymi operacjami), a także wszczepialne elementy protez. Biotechnolodzy planują wykorzystanie druku 3D do wytwarzania zarówno tkanek na potrzeby przeszczepów, jak i żywności. Z części układów mechanicznych oraz obudów produkowanych metodą wytwarzania przyrostowego korzysta już branża samochodowa, kosmiczna, a także architektoniczna – można wskazać nawet przykłady pierwszych wydrukowanych domów. W ślad za rozwojem samej technologii druku 3D podąża oczywiście także jej dostępność – nowinki techniczne z tej dziedziny są coraz atrakcyjniejsze cenowo, a imponujące osiągnięcia naukowców po pewnym czasie trafiają do przemysłu, czy też – w pewnym zakresie – pod przysłowiowe strzechy.