bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Urządzenia pomiarowe

Podstawowy arsenał pracowni elektronika nie ogranicza się wyłącznie do narzędzi ręcznych, sprzętu lutowniczego oraz podręcznego magazynu elementów elektronicznych i podzespołów mechanicznych. Nieodzowną inwestycją jest także sprzęt pomiarowy – bez podstawowych przyrządów nie da się bowiem prowadzić prac projektowych, uruchomieniowych czy serwisowych, trudno także wyobrazić sobie jakiekolwiek testy zbudowanego urządzenia. Na szczęście, za stosunkowo niewielkie pieniądze można dziś zgromadzić naprawdę przyzwoity zestaw aparatury pomiarowej, która w zupełności zabezpieczy wszystkie potrzeby domowego warsztatu. Liczba producentów oferujących niedrogie urządzenia pomiarowe o dobrych parametrach jest dzisiaj tak duża, że może przyprawiać początkujących elektroników o zawrót głowy. Dlatego w tym artykule przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, przyrządy – zarówno te przenośne, jak i stacjonarne.

Skrzynki narzędziowe

Skrzynka narzędziowa jest zdecydowanie najlepszym wyborem w kwestii tak przechowywania, jak i transportowania mniejszych przyborów warsztatowych oraz narzędzi ręcznych. Nawet najmniejsze modele dostępne na rynku z powodzeniem pomieszczą przynajmniej podstawowy zestaw wkrętaków, niewielkie kombinerki i obcinaczki, a także często wykorzystywane w codziennej pracy elementy. Oczywiście, zawartość organizera zależy od rodzaju wykonywanej pracy – choć np. skrzynki są używane najczęściej do przenoszenia klasycznych narzędzi ręcznych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagospodarować taki pojemnik dla zestawu wyposażenia typowego dla elektronika. Pęsety, precyzyjne szczypce i obcinaczki, odsysacz cyny, zapas lutowia czy też topników warto mieć zawsze pod ręką i to najlepiej w jednym miejscu, na wypadek niespodziewanych „prac polowych”. Świetnym przykładem poręcznego organizera na niewielkie przybory jest skrzynka narzędziowa Mustang N12R – pomimo niewielkich wymiarów zewnętrznych (300 x 167 x 150 mm) jest naprawdę pojemna, a to dzięki przemyślanej konstrukcji. Oprócz sporej komory głównej, do dyspozycji użytkownika jest też wewnętrzne, wyjmowane nosidło (świetne dla najmniejszych, delikatnych narzędzi, np. pęset), a także dwa małe organizery wmontowane w pokrywę skrzynki – pozwalają one na przechowywanie podręcznego zestawu elementów złącznych (śrubek, podkładek, nakrętek, itp.), akcesoriów do montażu okablowania (uchwytów, opasek zaciskowych i rurek termokurczliwych) i innych drobnych podzespołów.

Organizery w formie walizki

Inną popularną i niezwykle praktyczną grupą pojemników warsztatowych są organizery o budowie zbliżonej do walizki – składają się one najczęściej z dwóch dużych elementów z tworzywa sztucznego, z których jeden stanowi właściwy pojemnik, a drugi – klapę, zamykaną na dwa zatrzaski. Komora organizera jest najczęściej podzielona na kilka..kilkanaście przegródek o różnej wielkości – w lepszych modelach mogą one być niemal dowolnie przestawiane poprzez wsuwanie w odpowiednio przygotowane rowki. W zależności od potrzeb można wybierać produkty o zróżnicowanych rozmiarach i liczbie przegródek – przykładowo, organizer NOR12 firmy Prosperplast ma wymiary zewnętrzne 290 x 195 x 35 mm, zaś model NOR16 ma wielkość 390 x 290 x 65 mm. Ciekawą alternatywą dla klasycznych modeli są organizery podwójne – np. spory organizer NORS12 Duo może być wykorzystywany jako dwa osobne pojemniki, łączone w razie potrzeby za pomocą czterech tworzywowych nakładek.

Szufladki warsztatowe – podstawowy sposób magazynowania elementów elektronicznych

Nieodzownym elementem wyposażenia zarówno pracowni elektronicznych, jak i sklepów z podzespołami dla elektroniki są regały wyposażone w miniaturowe szufladki. Zdecydowana większość modeli dostępnych obecnie w sprzedaży to rozwiązania modułowe, które pozwalają na łatwe łączenie poszczególnych bloków w większe zespoły. Niektóre systemy modułowe składają się z pojemników różnej wielkości, dzięki czemu w jednym zestawie można przechowywać zarówno miniaturowe elementy SMD, jak i całkiem spore podzespoły – np. wyświetlacze LCD, niewielkie silniczki i serwomechanizmy, a nawet często wykorzystywane czujniki i moduły wykonawcze dla Arduino. Rozwiązaniem pośrednim, łączącym mobilność organizerów walizkowych oraz regałów z szufladek jest organizer Multicase Cargo NS303 – produkt ten zawiera 9 wysuwanych szufladek, górny organizer dla drobnych elementów oraz… rączkę do wygodnego i bezpiecznego przenoszenia. Model ten świetnie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy na miejsce pracy trzeba przenieść większy zestaw drobnych elementów złącznych lub podzespołów elektronicznych.