bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Miniwiertarki i wkrętarki

Kontynuujemy nasz przegląd podstawowego wyposażenia pracowni elektronicznej. Dziś weźmiemy na warsztat – dosłownie i w przenośni – narzędzia mechaniczne, bez których nie sposób wyobrazić sobie zarówno naprawy, jak i konstruowania urządzeń oraz prototypów. Omówimy najbardziej popularne miniwiertarki i miniszlifierki, znakomicie ułatwiające codzienne zadania i przydatne w tworzeniu prototypowych obudów, płytek drukowanych oraz niewielkich detali mechanicznych, wskażemy także niezbędne akcesoria – końcówki robocze, służące do wykonywania różnego typu prac ręcznych. Przedstawimy również najważniejsze parametry popularnych wkrętarek akumulatorowych, potrzebnych w każdym domu oraz warsztacie.

Miniwiertarki i miniszlifierki – precyzja i uniwersalność

Miniwiertarka jest odmianą klasycznej wiertarki, dostosowaną do pracy z niewielką mocą i przy wykorzystaniu końcówek narzędziowych o małej średnicy, zwykle nie przekraczającej 3,2 mm. Ta wartość ma szczególne znaczenie, gdyż wiele końcówek służących do obróbki mechanicznej – np. tarcze ścierne i tnące, końcówki polerskie, a nawet obrotowe szczotki druciane –  wyposażonych jest w trzpień właśnie o średnicy 3,2 mm. Co ważne, w odróżnieniu od zwykłych wiertarek, miniwiertarki charakteryzują się znacznie mniejszymi luzami na uchwycie zaciskowym, co przekłada się bezpośrednio na precyzję wykonywanej pracy. Ponadto, miniwiertarki bez problemu współpracują z maleńkimi wiertłami o średnicy 1 mm i mniejszej, co ma pierwszorzędne znaczenie w wykonywaniu odwiertów podczas tworzenia płytek drukowanych. 

W pracy elektronika miniwiertarka ma także wiele innych zastosowań – przy użyciu wspomnianych końcówek szlifierskich doskonale nadaje się do dopracowywania krawędzi i powierzchni drobnych detali (np. wałków, blaszek, elementów obudowy), czyszczenia i polerowania (np. utlenionych czy zabrudzonych powierzchni dużych złączy i styków), a nawet… precyzyjnego docinania laminatu szklano-epoksydowego małych płytek drukowanych. Do tego ostatniego celu polecamy małe tarcze tnące, popularnie zwane „gumówkami”. Z uwagi na bardzo wysoką prędkość obrotową (nawet do 20 000 obrotów/min) oraz stosowanie delikatnych końcówek roboczych, bezwzględnie należy pamiętać o zabezpieczeniu oczu – za pomocą dobrych okularów ochronnych – przed opiłkami i odpryskami. Z uwagi na zakres zastosowań znacznie wykraczający poza samo wiercenie, większość miniwiertarek dostępnych na rynku stanowi w rzeczywistości uniwersalne miniszlifierki, stąd często nazwy te są stosowane zamiennie.

Wkrętarki akumulatorowe – podstawowe elektronarzędzia we wszystkich rodzajach zastosowań

Do bardzo popularnych elektronarzędzi należą także wkrętarki. Z uwagi na wygodę użytkowania, zdecydowana większość dostępnych na rynku wkrętarek wyposażona została w wymienny akumulator, który zapewnia długi czas eksploatacji bez konieczności ponownego ładowania. Upowszechnienie małych akumulatorów litowo-jonowych o dużej gęstości mocy (jest to pojemność elektryczna odniesiona do objętości) sprawiło, że nowoczesne wkrętarki są stosunkowo lekkie i jednocześnie dobrze wyważone. Dzięki temu realizacja zadań warsztatowych z ich użyciem okazuje się niezwykle wygodna oraz – co ważne – nie męczy ręki operatora, a to bezpośrednio przekłada się na dokładność wykonywanej pracy. 

Praktyczna wiertarko-wkrętarka Yato YT-82782

Dobrze zaprojektowane wkrętarki mają szereg udogodnień, pozwalających na ich zastosowanie w różnych scenariuszach roboczych – jako przykład niech posłuży nam wiertarko-wkrętarka Yato YT-82782. To zgrabne i nowoczesne elektronarzędzie wykorzystuje przemyślaną konstrukcję przekładni, która pozwala na uzyskanie nie tylko wysokiego momentu obrotowego (niezbędnego podczas pracy z wkrętami o większej średnicy i/lub w trudno obrabialnym materiale, np. twardym drewnie), ale także naprawdę niezłej prędkości obrotowej (aż do 1650 obrotów/min) – dzięki czemu urządzenie doskonale nadaje się do pracy w roli podręcznej wiertarki. Solidny akumulator o pojemności 2 Ah pozwala na szybkie ładowanie, dlatego nawet przy całkowitym rozładowaniu, narzędzie może być ponownie wykorzystane już po godzinnym podłączeniu do ładowarki. Ogromny moment obrotowy, dochodzący do 40 Nm, łatwo zredukować za pomocą hamulca wrzeciona – ryzyko uszkodzenia obrabianego detalu spadnie wówczas do zera, a gwint wkrętu będzie chroniony przed zerwaniem. Za istotną zaletę tego modelu wiertarko-wkrętarki należy uznać także obecność wbudowanej latarki LED (doświetlającej pole robocze) oraz mechanicznego przełącznika kierunku obrotów. Do mniej wymagających prac warto rozważyć zastosowanie przystępniejszej cenowo wiertarko-wkrętarki z udarem Sthor 78974 o momencie obrotowym do 24 Nm i prędkości obrotowej aż do 1300 obrotów/minutę.