Podstawowe narzędzia elektroniczne
- Electronicsafterhours
- Podstawowe narzędzia elektroniczne
Podstawowe narzędzia elektroniczne
Elektronika to pasja, którą zdecydowanie warto jest się interesować. Zarówno budowanie, serwisowanie jak i naprawianie urządzeń elektronicznych, są bardzo ciekawymi i twórczymi zajęciami, które budują i rozwijają umiejętności umysłowe i manualne, a z czasem - naprawdę potrafią zaabsorbować człowieka! Zanim jednak zabierzesz się za budowanie Twojego pierwszego prototypu, musisz być wyposażony do tego celu w zestaw podstawowych narzędzi, bez których budowanie i naprawianie urządzeń elektronicznych może okazać się bardzo uciążliwe, żeby nie powiedzieć niewykonalne. Posiadanie pod ręką odpowiednich narzędzi znacząco ułatwia bezpieczne i precyzyjne wykonanie zadania, z którym przychodzi nam się zmierzyć - bez względu na to, czy budujemy nowe urządzenie, czy potrzebujemy po prostu wymienić spalony bezpiecznik. W tym artykule przedstawiono podstawowe narzędzia i akcesoria, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie początkującego elektronika.
Podstawowe narzędzia elektroniczne - sprzęt i akcesoria lutownicze
Tym, czym dla mechanika samochodowego jest umiejętność prawidłowego używania klucza dynamometrycznego czy też ściągania i nakładania łożysk, tym lutowanie jest dla elektronika - jedną z najważniejszych podstawowych umiejętności. W tym celu, najlepiej jest zakupić stację lutowniczą wyposażoną w regulację temperatury oraz stojak na kolbę lutowniczą. Na stojaku należy umieścić zwilżoną gąbkę do czyszczenia grota lub użyć czyścika z metalowymi wiórami. Na plus jest także funkcja umożliwiająca uziemienie grota, co zapobiega powstawaniu wyładowań elektrostatycznych (ESD), które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych układów scalonych. Jeśli natomiast potrzebujemy polutować kable o grubym przekroju lub duże kondensatory, wówczas najlepiej do tego celu użyć lutownicy transformatorowej z miedzianym grotem. Do łączenia elementów elektronicznych będziemy koniecznie potrzebowali spoiwa lutowniczego. Do większości zastosowań z powodzeniem wystarczy nam spoiwo o składzie 60% cyna / 40% ołów. Natomiast w celu ułatwienia procesu lutowania, warto także zaopatrzyć się w kalafonię oraz pastę lutwoniczą. Jeśli zaś dużo będziemy lutować elementów SMD, koniecznie nie można zapomnieć o topniku w płynie lub w żelu. Lutowanie jednak nie tylko wiąże się z montażem elektroniki, ale także z wymianą uszkodzonych elementów. W tym celu nieodzownym narzędziem będzie odsysacz cyny oraz taśma miedziana (tzw. plecionka). Aby unieruchomić płytkę PCB na czas lutowania lub szukania uszkodzeń, zdecydowanie przyda się nam uchwyt montażowy z lupą.
Podstawowe narzędzia elektroniczne
Podstawowe narzędzia elektroniczne - obróbka mechaniczna
Wyprowadzenia elementów elektronicznych bardzo często są na tyle długie, aby można było je łatwo wlutować w płytkę PCB. Bardzo często po przylutowaniu, z pola lutowniczego wystaje nadmiar wyprowadzenia lub przewodu. Ten nadmiar należy uciąć, aby nie spowodować zwarcia z innymi elementami. Do tego celu najlepiej jest użyć szczypców bocznych z ostrzami półokrągłymi. Takie szczypce również znakomicie się sprawdzają przy cięciu przewodów na określoną długość. Dla wygody i bezpieczeństwa obsługi, ważne aby rękojeść szczypców była wyłożona miłym w dotyku tworzywem antystatycznym. Z pewnością przydadzą się nam także szczypce płaskie wydłużone, głównie do chwytania elementów oraz wyginania wyprowadzeń. Natomiast do obcinania izolacji z przewodów, najlepiej użyć ściągacz izolacji z półautomatycznym mechnizmem usuwania izolacji. Do tego celu możemy także użyć noża do tapet z łamanym ostrzem lub skalpela - innym praktycznym jego zastosowaniem jest przecinanie ścieżek na płytkach PCB. Do skręcania i rozkręcania obudów, warto mieć także zestaw wkrętaków płaskich, krzyżowych, heksagonalnych i gwiazdkowych.
Podstawowe narzędzia elektronicze - wykonywanie pomiarów
Aby sprawdzić doświadczalnie parametry interesującego nas elementu elektronicznego lub zwyczajnie - czy element jest sprawny, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi diagnostycznych. Najważniejszym przyrządem tego typu w warsztacie elektronika, jest mutlimetr cyfrowy. Dobry, podstawowy multimetr powinien być wyposażony w takie funkcje jak pomiar rezystancji, pojemności, napięcia, prądu, a także obowiązkowo powinien posiadać funkcję sprawdzenia ciągłości obwodu. Również praktyczną funkcją jest możliwość podświetlenia wyświetlacza. Przewody pomiarowe powinny mieć atest izolacji odpornej na napięcie do 1kV oraz możliwość podłączenia dodatkowych końcówek pomiarowych, takich jak chwytaki krokodylkowe. Jeśli dużo będziemy pracowali z układami cyfrowymi, wówczas przydatny będzie analizator stanów logicznych zgodny z układami TTL i CMOS.