Elementy montażowe
- Electronicsafterhours
- Podstawowe elementy elektroniczne
- Elementy montażowe
Każde urządzenie elektryczne, aby mogło prawidłowo funkcjonować, musi być prawidłowo zaprojektowane i prawidłowo zmontowane. Poza prawidłowym montażem elektroniki, istotny jest również prawidłowy dobór i montaż elementów mechanicznych. Zwykle obwody urządzeń elektronicznych najlepiej jest umieścić w obudowie, która zapewnia nie tylko dobre walory estetyczne, ale także chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i elektrycznymi. Nie bez znaczenia w tym celu jest także prawidłowe umieszczenie płytek PCB, przewodów, przełączników, złączy i wyświetlaczy wewnątrz obudowy. Istotnymi elementami montażowymi są także śruby, stopki antypoślizgowe, rurki termokurczliwe, a także tuleje dystansowe. Prawidłowy montaż mechaniczny gwarantuje estetyczne wykonanie oraz korzystnie wpływa na niezawodność urządzenia.
Elementy montażowe – mechaniczna strona elektroniki
Podczas montażu urządzeń elektronicznych okazuje się, że bardzo istotnym elementem, który rzutuje na ich konstrukcję, jest nie tylko prawidłowy dobór elementów elektronicznych, ale także prawidłowy dobór elementów mechanicznych. Dobierając obudowę do urządzenia elektronicznego, należy uwzględnić łączną kubaturę zajmowaną przez elementy składowe urządzenia wewnątrz obudowy, środowisko pracy urządzenia, a także, czy urządzenie będzie używane stacjonarnie czy jako przenośne. Jeśli wewnątrz urządzenia występują połączenia przewodowe, to w celu ich optymalnego ułożenia w obudowie należy stosować opaski zaciskowe (tzw. ,,trytki”), a w miejscach połączeń elektrycznych lutowanych stosować rurki termokurczliwe jako dodatkowe zabezpieczenie przed zwarciem. Jeśli obudowa jest wykonana z aluminium lub stali, wówczas w miejscach obudowy, gdzie występują bardzo małe odległości płytki PCB od obudowy, należy stosować taśmę elektroizolacyjną, a płytkę PCB najlepiej zamontować na tulejach dystansowych. Jeśli urządzenie ma obudowę wykonaną z metalu i jest zasilane bezpośrednio z sieci 230 V, to konieczne jest zamontowanie w obudowie przewodu uziemienia ochronnego. Montaż przewodu PE do obudowy najlepiej jest wykonać za pomocą zacisku śrubowego z podkładką ząbkowaną. Aby obudowa urządzenia była dobrze zabezpieczona przed upadkiem, należy na spodzie obudowy zamontować stopki antypoślizgowe wykonane z gumy.
Elementy mechaniczne – obróbka mechaniczna
Kiedy budujemy urządzenie elektroniczne, bardzo często takie urządzenia są wyposażone w przyciski, przełączniki, złącza, gniazda, lampki kontrolne, wyświetlacze i inne elementy interfejsu do dyspozycji użytkownika. Aby można było korzystać z tych elementów w gotowym urządzeniu elektronicznym, niezbędne jest dokonanie obróbki mechanicznej jego obudowy. Zwykle w tym celu, należy natrasować i nawiercić otwory o odpowiedniej średnicy. Jeśli natomiast chcemy wykonać niestandardowy otwór, np. w kształcie prostokąta, wtedy najlepiej jest użyć tyglaków i pilników. W sprzedaży dostępne są także obudowy z gotowymi otworami, np. pod wyposażenie pulpitu sterowniczego obrabiarki CNC.
Śruby montażowe do urządzeń elektronicznych
Jeśli w naprawianym przez Ciebie telefonie lub laptopie brakuje niektórych śrubek lub jesteś w trakcie renowacji starych kolumn głośnikowych, to koniecznie zwróć uwagę na średnicę gwintu w miejscach, w których śrub brakuje. Jest to również bardzo ważne na etapie projektowania nowego urządzenia. Na rodzaj używanych śrub, nakrętek i podkładek także warto zwrócić uwagę przy montażu płytek z obwodami drukowanymi w obudowie. Typowo, płytki PCB są wykonane z laminatu opartego na włóknie szklanym z jedną bądź większą ilością warstw miedzi. Choć włókno szklane płytek PCB jest naprawdę elastycznym materiałem, to trzeba być ostrożnym podczas montażu tych płytek. Nieprawidłowy montaż płytki może spowodować powstanie lokalnych naprężeń mechanicznych, które po jakimś czasie mogą się okazać przyczyną pęknięcia płytki i uszkodzenia ścieżek, a nawet elementów na płytce. Podatność na naprężenia mechaniczne płytki PCB należy sprawdzać już na etapie projektowania urządzenia elektronicznego, a także podczas montażu.