bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Podstawy elektroniki

Jeżeli czytasz ten artykuł oznacza to, że chciałbyś poznać teoretyczne podstawy elektroniki. Zastanawiasz się zapewne, od czego należy zacząć naukę, aby nie pogubić się w gąszczu nowych określeń, praw, schematów elektronicznych i reguł. Uspokajamy – najważniejsze zagadnienia można zgłębić bez większego trudu i – co ważne – bez znajomości skomplikowanych matematycznych równań czy też technik obliczeniowych. Także w zakresie fizyki potrzebne są jedynie elementarne informacje, które nie wykraczają zbyt daleko poza tematykę szkolnych lekcji. W naszym wpisie przedstawiamy proponowaną przez nas ścieżkę poznawania kolejnych aspektów podstaw elektroniki – z naciskiem na ich praktyczne zastosowanie.

Absolutne minimum fizyki, bez której nie sposób ruszyć dalej

Nasz blog nie stanowi kompletnego szkolenia z podstaw elektroniki – zamiast tego wskazujemy i omawiamy najlepsze naszym zdaniem źródła informacji, w tym przede wszystkim kursy elektroniki i programowania, internetowe tutoriale, a także niezbędne narzędzia oraz zestawy elementów. Wiemy jednak, że korzystanie z kursów stanie się prostsze, jeśli przed ich rozpoczęciem poznasz (albo przypomnisz sobie) pewne nieodzowne i w gruncie rzeczy nieskomplikowane pojęcia. Aby maksymalnie uprzyjemnić Ci rozpoczęcie przygody z elektroniką, na naszej stronie zamieściliśmy zatem niezbędne minimum, które ułatwi zrozumienie poruszanych w kursach zagadnień i uzupełni oraz właściwie uszereguje już posiadane przez Ciebie informacje. Zaczniemy od tego, co najważniejsze – opiszemy podstawowe wielkości fizyczne, które w większości doskonale znasz z życia codziennego. Zwrócimy uwagę na często pomijane lub niezbyt dobrze rozumiane zagadnienia, w tym poprawne nazewnictwo, konwersję jednostek oraz zasady stosowania przedrostków. Następnie przedstawimy podstawowe prawa elektroniczne, które korzystają z trzech elementarnych dla elektroniki wielkości fizycznych – prądu, napięcia i rezystancji.

Przechodzimy do konkretów – elektronika dla początkujących

Tuż po zdobyciu arsenału fundamentalnych pojęć fizyki, możesz od razu przejść do poznawania podstawowych elementów elektronicznych. Dlatego w telegraficznym skrócie przedstawimy główne grupy stosowanych na co dzień podzespołów i wskażemy ich najczęściej spotykane odmiany oraz zastosowania. Więcej na temat komponentów elektronicznych dowiesz się już z konkretnych kursów, które polecamy ze względu na ich popularność, przystępność oraz jakość przedstawienia poszczególnych zagadnień. Kursy elektroniki opierają się na seriach prostych, ale interesujących eksperymentów. W przemyślany sposób wprowadzają one adeptów tej pięknej dziedziny techniki w kolejne, coraz bardziej złożone zagadnienia. Nacisk na aspekty praktyczne sprawia, że nawet czas przeznaczony na czytanie opisów teoretycznych nie jest czasem straconym. Nauka elektroniki przebiega bowiem sprawnie, gdy twórcy szkolenia zręcznie przeplatają opisy teoretyczne – praktycznymi doświadczeniami, a także zachęcają do samodzielnej budowy układów elektronicznych, pełniących określone funkcje i wykorzystujących zdobytą już przez kursanta wiedzę.

Więcej niż elektronika

Do wyboru masz jednak nie tylko kursy elektroniki, ale także bardzo intuicyjne i przydatne materiały związane z dziedzinami pokrewnymi. Kursy programowania – ze szczególnym uwzględnieniem modułów Arduino i minikomputerów Raspberry Pi – cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, gdyż właśnie te dwie platformy oferują bodaj największe możliwości, elastyczność i łatwość zastosowania, a ponadto są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Spora liczba dedykowanych i kompatybilnych akcesoriów, w tym nakładek (Arduino Shield i Raspberry Pi Hat) sprawia, że te niewielkie płytki stanowią doskonałą bazę do budowy zarówno prostych, jak i bardzo złożonych projektów. A stąd już bardzo krótka droga do wejścia w druk 3D, dający olbrzymią swobodę działania w zakresie tworzenia własnych elementów mechanicznych czy też obudów. Przydatne okażą się także kursy lutowania, ułatwiające nabycie umiejętności montażowych i serwisowych, tak potrzebnych w praktycznej zabawie z elektroniką.