Z naszych poprzednich wpisów dowiedziałeś się, jakie podstawowe wielkości fizyczne oraz prawa elektroniczne są niezbędne do zrozumienia fundamentalnych zagadnień elektroniki. W telegraficznym skrócie przedstawiliśmy też podstawowe elementy elektroniczne, które stanowią „cegiełki” wszystkich urządzeń elektronicznych. Aby zacząć samodzielną budowę i projektowanie własnych układów, potrzebujesz także wiedzy o najważniejszych blokach funkcjonalnych i inżynierskich trikach. Pozwalają one bowiem na realizację określonych zadań i gwarantują, że nowe urządzenie osiągnie zadane parametry. Doskonałą metodą samodzielnej nauki są internetowe kursy elektroniki. Przeróżnych poradników, tutoriali, a nawet płatnych szkoleń – zarówno w języku polskim, jak i angielskim – można znaleźć naprawdę wiele. Jak wybrać najlepszy i jak skompletować dodatkowo potrzebne do praktycznych doświadczeń elementy elektroniczne? W tym artykule przedstawiamy rekomendowane przez nas kursy elektroniki, których ogromną zaletą, oprócz oczywistych walorów edukacyjnych, są gotowe zestawy elementów, znakomicie ułatwiające i przyspieszające budowę własnych układów.
Podstawy, podstawy…
Platforma FORBOT, która rozwinęła się na bazie forum dla amatorów robotyki, z czasem wyewoluowała do postaci rozbudowanego portalu dla osób zainteresowanych nie tylko budową robotów, ale także elektroniką i programowaniem w ich najczystszej postaci. Świetną metodą na rozpoczęcie przygody z nowoczesnymi technologiami jest kurs podstaw elektroniki FORBOT, dla którego powstał także dedykowany zestaw elementów elektronicznych. W pudełku, oprócz elementów (posegregowanych w osobnych woreczkach strunowych), znajduje się także niewielka płytka stykowa, która zdecydowanie ułatwia budowę układów opisanych w kursie oraz ich dowolne modyfikowanie, a to wszystko bez konieczności lutowania. Dzięki temu elementy wykorzystane do wcześniejszych ćwiczeń można użyć na kolejnych etapach nauki, a nawet podczas samodzielnych eksperymentów. Zestaw zawiera ponadto baterię 9 V (typu 6F22) wraz z klipsem (złączką), a także przewody łączeniowe z końcówkami kompatybilnymi z płytką. Przy zamawianiu tego zestawu warto pokusić się dodatkowo o zakup niedrogiego multimetru na potrzeby pomiarów napięć, prądów i rezystancji, a także testowania diod oraz tranzystorów. Doskonale sprawdzi się w tych zastosowaniach popularny miernik uniwersalny DT830B. Zestaw występuje także w wersji BOX, zapakowanej w praktyczny kuferek i zawierającej miniaturowe tablice pomocne podczas wykonywania podstawowych obliczeń lub identyfikacji elementów elektronicznych.
Kolejne kroki w świecie elektroniki
Druga część kursu elektroniki FORBOT zakłada, że opanowałeś już podstawy przedstawione w części pierwszej. Kolejne lekcje są nastawione na opanowanie najważniejszych, najczęściej spotykanych w praktyce bloków funkcjonalnych: komparatorów analogowych, niektórych układów pracy tranzystorów bipolarnych (w tym legendarnego układu Darlingtona) oraz polowych (MOSFET). W kursie przedstawione zostały także wybrane układy scalone – oprócz wspomnianych już komparatorów, adepci elektroniki poznają także zastosowania kultowego już timera 555, scalonych odbiorników podczerwieni, a nawet… przetwornic impulsowych i źródeł napięcia odniesienia. Co ciekawe, dla najbardziej zmotywowanych pasjonatów zespół portalu przygotował obszerny zestaw FORBOT Mistrz Elektroniki. W jego skład wchodzi – oprócz zestawów elementów dla pierwszej i drugiej części kursu podstaw elektroniki – także komplet podzespołów wymaganych przez kurs techniki cyfrowej. Przeprowadzenie eksperymentów i pomiarów przewidzianych programem szkoleń daje solidną podstawę do budowy własnych, prostych układów elektronicznych i zachęca do dalszej nauki elektroniki.
Najważniejsze narzędzia oraz wyposażenie warsztatowe
Twórcy portalu FORBOT doskonale zdają sobie sprawę, że wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką nie dysponuje narzędziami i osprzętem, potrzebnymi w amatorskich pracach warsztatowych. Aby ułatwić skompletowanie własnej pracowni, stworzyli zatem sygnowany logiem FORBOT niezbędnik warsztatowy – zestaw narzędzi i materiałów, potrzebnych do budowy oraz naprawy układów elektronicznych. W skład podstawowego zestawu wchodzi szpulka cyny, odsysacz mechaniczny i plecionka lutownicza, a także topnik w płynie, obcinaczki, uchwyt montażowy („trzecia ręka”), okulary ochronne i zestaw wkrętaków precyzyjnych. Koniecznie należy także zaopatrzyć się w odpowiednią lutownicę – do wyboru są zarówno proste lutownice kolbowe, jak i niedrogie, wygodne w użyciu stacje lutownicze. Jeżeli planujesz rozpoczęcie nauki montażu układów elektronicznych, z pewnością ucieszy Cię fakt, że powstały już nawet specjalne kursy lutowania – więcej dowiesz się z poświęconego im artykułu, dostępnego na naszym blogu.