Elektronika to nie tylko hobby – ile zarabia elektronik
Elektronika często postrzegana jest jako interesujące hobby – w rzeczywistości bardzo wiele osób kształci się w tym kierunku, a następnie podejmuje pracę.
Elektronika to dziedzina, która może stanowić hobby realizowane w czasie wolnym, ale może także spełniać oba kryteria, czyli może być zawodem z pasji.
Jak zostać elektronikiem?
Praktycznie każdy może zostać zawodowym elektronikiem. Jest wiele miejsc pracy dla takich osób i ten zasób się stale powiększa. Miejsca znajdą się zarówno w firmie projektującej nowe urządzenia, elektronik może otworzyć własny warsztat naprawczy, znajdzie swoje miejsce w korporacjach jako programista, albo pracownik utrzymania ruchu w fabryce. Możliwości jest bardzo wiele. Najwięcej osób decyduje się na tego typu zawód po ukończeniu studiów technicznych w tym kierunku – przykładowo na Politechnice Wrocławskiej, wydział elektroniki co roku przyjmuje kilkuset studentów na kierunki takie jak informatyka, automatyka i robotyka, teleinformatyka czy telekomunikacja. Elektronik po kierunku “Automatyka i robotyka” może pracować zarówno jako technik we własnym warsztacie, informatyk w korporacji, specjalista elektronik w fabryce, albo może też zostać na uczelni ucząc studentów i tworząc innowacyjne projekty. Osoba, która nie ukończyła studiów, ale dobrze zna się na elektronice również ma duże możliwości na rynku pracy. Wiele firm pyta przede wszystkim o doświadczenie, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej weryfikuje wiedzę kandydata na stanowisko. Dokumentacja wyższego wykształcenia nadal jest atutem, ale nie jest już niezbędnikiem przy próbie podjęcia pracy. Przy dzisiejszych możliwościach pozyskiwania wartościowej wiedzy za pośrednictwem internetu każdy chętny ma szansę nauczyć się tego zawodu.
Ile zarabia elektronik?
Zarobki elektronika są mocno uzależnione od konkretnego przypadku. W przypadku osoby zajmującej się czysto elektroniką dane mówią o medianie od około 2700 złotych na rękę dla człowieka dopiero zaczynającego na rynku pracy do około 7 500 złotych netto dla specjalistów elektroników. Oczywiście zarobki mogą się różnić w zależności od pozycji firmy na rynku krajowym lub światowym, od Twojego doświadczenia, rodzaju stanowiska, odpowiedzialności jaka na Tobie ciąży i wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Na rynku pracy stale brakuje dobrze wykształconych osób, które zapełnią miejsca pracy. Do tego dziedzina elektroniki nie jest prosta i nie każdy odnajdzie się w takiej pracy. Właśnie dlatego osoby z takim wykształceniem są obecnie dobrze cenione. Taka sytuacja sprawia, że konsekwentna osoba, która chce nauczyć się nowego zawodu i potrafi samodzielnie filtrować informacje wyławiając jedynie te wartościowe, jest w stanie zdobyć pracę w takim zawodzie i ostatecznie zarabiać tyle, ile zarabia elektronik po studiach.
Zarobki elektronika w przyszłości
Prognozy na zarobki osób wykształconych na elektroników (niekoniecznie na uczelniach) są bardzo optymistyczne. Obecnie na rynku pracy jest deficyt tego rodzaju pracowników i stale się powiększa. Zawody o niskim stopniu kreatywności powoli odchodzą w zapomnienie, a część już całkowicie zniknęła wskutek wprowadzania nowych technologii. Nie oznacza to, że ilość miejsc pracy się zmniejsza – po prostu zanikają te, które nie wymagają od człowieka kreatywności. Na ich miejsce pojawiają się między innymi stanowiska dla robotyków, informatyków, automatyków, czyli szeroko pojętych elektroników. Właśnie dlatego dzisiaj inwestuje się bardzo wiele w wykształcenie dzieci, aby te od najmłodszych lat uczyły się już programowania i nabierały zainteresowania naukami technicznymi. Z materiałów dydaktycznych, które są dostępne na rynku mogą korzystać również dorośli. Warto zainwestować czas i trochę wysiłku, żeby nauczyć się czegoś nowego. Przyniesie to nie tylko korzyści w postaci satysfakcji, ale może także przydać się w życiu zawodowym.
Zobacz również
Rynek dronów rośnie w szybkim tempie, oferując zaawansowane technologie dla hobbystów i profesjonalistów. Czy zainteresowała Cię adrenalina wyścigów dronów, czy…
Zastanawiasz się nad wyborem tranzystora do swojego projektu elektronicznego? Poznaj BC338 – popularny komponent w świecie DIY i przemysłowych aplikacji.…
Odkryj tajniki tranzystora 2n2907, niezastąpionego komponentu w elektronice. Poznaj jego specyfikację, kluczowe zastosowania oraz opinie entuzjastów technologii. Czy warto go…
Zastanawiasz się nad zastosowaniem układu 74hc00 w swoim projekcie? Ten artykuł zgromadził wszystkie niezbędne informacje dotyczące układu scalonego 74hc00. Dowiedz…