Roboty
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to dziś właśnie robotyka jest jedną z wielu nauk technicznych, które są najważniejsze dla rozwoju współczesnego świata. Rosnąca popularność narzędzi i akcesoriów do majsterkowania pozytywnie przełożyła się na obniżenie cen części i zestawów do samodzielnego montażu, które dały nam możliwość budowania robotów w warunkach domowych. Instytucje edukacyjne, takie jak uczelnie techniczne, również skorzystały z tej możliwości i dzięki temu na popularności zyskały studia związane z szeroko rozumianą automatyką i robotyką. Zanim zagłębimy się w szczegóły, pozwólcie mi zdefiniować, czym jest robot. Oto jedna z wielu definicji: Robot to programowalna, wielofunkcyjna maszyna, która może wykonywać takie czynności jak przenoszenie przedmiotów z jednego miejsca do drugiego, a także obsługiwać narzędzia lub inne specjalistyczne urządzenia, zgodnie z zaprogramowanym algorytmem ruchów w celu wykonywania takich oraz wielu innych zadań. W tym artykule przedstawiono krótką historię robotów oraz kilka różnych rodzajów robotów amatorskich i profesjonalnych.
Roboty jak ludzie
Dla większości ludzi, znane są przede wszystkim roboty z tej kategorii. Robot jest robotem humanoidalnym, jeśli spełnia następującą definicję: Robot humanoidalny to robot zaprojektowany tak, aby wyglądać jak przedstawiciel gatunku homo sapiens oraz naśladować jego zachowania. Innymi słowy, roboty humanoidalne to roboty, które mają tułów z nogami, rękami i dłońmi i poruszają się jak ludzie. Podkategoria robotów humanoidalnych to Androidy, które bardziej przypomina ludzi, ale z namiastką maszyn. Roboty humanoidalne są obiektem badań naukowców i konstruktorów, które są otaczane szczególnie dużym zainteresowaniem.
Roboty
Popularne zastosowania profesjonalne robotów
Różne źródła różnie definiują kategorie robotów. Jednak wspólne dla każdej kategorii są takie kategorie jak roboty przemysłowe, roboty humanoidalne i roboty miniaturowe. Nadal istnieją inne kategorie, które nie kwalifikują się do żadnej z tych trzech kategorii. Jedną z takich kategorii są pojazdy robotyki. Pojazdy robotyki podbiły już ląd, powietrze, wodę, a także przestrzeń kosmiczną i nigdy nie były bardziej używane niż teraz. Roboty rolnicze i budowlane zasługują na swoją własną kategorię, ponieważ na przestrzeni ostatnich 20 lat, użycie robotów w tych dwóch dziedzinach szybko zaczęło rosnąć.
Roboty przemysłowe
W większości konstrukcji, roboty przemysłowe to roboty wyposażone w ramiona robotyczne lub zmechanizowane narzędzia robocze. Zmechanizowane ramiona robotów przemysłowych mogą wykonywać różnorodne zadania, takie jak spawanie, malowanie, szlifowanie, przenoszenie itp. Każde zadanie ma swoje specyficzne wymagania, więc nie wszystkie manipulatory mają taką samą konstrukcję. Konstrukcje manipulatorów wywodzą się z matematycznych modeli przestrzennych (układów współrzędnych) i typów połączeń. Istnieją dwa główne typy połączeń: obrotowe i translacyjne. Konstrukcje robotów pod kątem układów współrzędnych dzielą się na manipulatory kartezjańskie, biegunowe, cylindryczne, przegubowe i trójkątne (równoległe). Najpopularniejszym projektem jest manipulator przegubowy, głównie dlatego, że może działać jak ludzkie ramię i naśladować wszystkie inne rodzaje ruchów. Jest to również najbardziej znany manipulator robotyczny. Mogłoby się wydawać, że manipulatory robotów mają bardzo wysoką rozdzielczość, ale to jeszcze nie wystarcza. Same obrabiarki CNC o rozdzielczości kilku mikrometrów mogą być produkowane w garażach, a zrobotyzowane manipulatory mają rozdzielczość kilku milimetrów. Musimy wiedzieć, że roboty przemysłowe nie są przeznaczone do obróbki materiałów. Największą zaletą manipulatora jest powtarzalność ruchów z dokładnością do kilku mikrometrów. Oprócz manipulatorów robotów istnieje jeszcze jedna podkategoria - roboty logistyczne. Są tutaj, ponieważ używamy ich głównie jako maszyny wspomagające proces produkcji i przenoszenie towarów w magazynach. Wózki transportowe robotów i roboty magazynowe (roboty kartezjańskie) to najpopularniejsze roboty logistyczne.