bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Zabezpieczenia

Współczesna technika podlega bardzo szybkiemu rozwojowi, również w zakresie elektroniki i automatyki - od kilku dekad, na kanwie tych dziedzin, jest rozwijana automatyka budynkowa. Efektem tego jest szeroka dostępność urządzeń i części niezbędnych do zbudowania inteligentnej instalacji elektrycznej o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. W skład urządzeń automatyki domowej wchodzą nie tylko samoczynnie włączające się oświetlenie czy ogrzewanie sterowane przez Wi-Fi, ale także systemy monitoringu i zabezpieczeń. Do takich urządzeń zaliczają się m.in. kamery, wideodomofony, inteligentne dzwonki do drzwi, czujniki otwarcia drzwi i okien, czujniki przeciwpożarowe, a także alarmy antywłamaniowe.  

Systemy zabezpieczeń dla inteligentnych budynków

Oferowane w sprzedaży najnowsze urządzenia, części i akcesoria do instalacji budynkowych, obejmują także zabezpieczenia wyposażone w szereg inteligentnych funkcji. Przykładowo, urządzenia odpowiadające za monitoring obrazu na zewnątrz posesji, możesz połączyć z siecią Wi-Fi – z tą samą, z której korzystasz do przeglądania internetu. W ten sposób, współpraca kamer z alarmem poprzez sieć bezprzewodową zapewnia podwyższenie poziomu bezpieczeństwa Twojego domu. Obsługa i podgląd systemów zabezpieczeń może być realizowana z poziomu smartfona, za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Dzięki temu, możesz na bieżąco odbierać powiadomienia w przypadku zarejestrowania obecności podmiotów niepowołanych wewnątrz i w najbliższym obrębie Twojego domu. Inteligentne zabezpieczenia dla Twojego domu są zatem znakomitym rozwiązaniem, jeśli często przebywasz poza domem i chcesz zapewnić dobre warunki bezpieczeństwa dla siebie, Twoich bliskich oraz Twoich dóbr materialnych, które przechowujesz w swoim domu. 

Czym się kierować przy doborze systemów zabezpieczeń do inteligentnego budynku?

Wybierając urządzenia do budowy systemu zabezpieczeń dla Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. W pierwszej kolejności, musisz odpowiedzieć na pytanie, czy i dlaczego potrzebujesz inteligentnych zabezpieczeń dla Twojego domu. Jeśli przebywasz poza domem na co dzień nawet przez ok. pół doby lub wyjeżdżasz na okres kilku dni i dłużej na wakacje lub w delegację, to montaż inteligentnych zabezpieczeń jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Po wybraniu niezbędnego zestawu zabezpieczeń, musisz zaplanować ich umiejscowienie tak, aby funkcjonowały zgodnie z przeznaczeniem i przy spełnieniu parametrów deklarowanych przez producenta. Odpowiednio do umiejscowienia, musisz zadecydować, czy komunikacja systemu zabezpieczeń ma się odbywać drogą przewodową, czy bezprzewodową, przy czym ten drugi wariant daje większe możliwości komunikacyjne oraz jest łatwiejszy w montażu i uruchomieniu.

Montaż zabezpieczeń w budynku – zrób to sam!

Zestaw zabezpieczeń W-Fi dla domu możesz bardzo łatwo zainstalować we własnym zakresie, ale żeby wykonywać to prawidłowo, musisz uwzględnić podstawowe warunki dotyczące montażu i uruchomienia. Dobierając zabezpieczenia Wi-Fi, musisz zwrócić uwagę na to, czy ich specyfikacja techniczna jest zgodna ze specyfikacją Twojej domowej sieci bezprzewodowej. Słaby zasięg i niska moc sygnału Wi-Fi może spowodować, że Twój zestaw kamer, alarmów, czujników i regulatorów automatycznych nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Podczas montażu urządzeń do elewacji budynku, zwłaszcza kamer, musisz ustawić je tak, aby ich pole widzenia obejmowało wymagany przez Ciebie zakres. Obraz z kamer powinien obejmować takie miejsca posesji jak obręb drzwi wejściowych, drzwi garażowych, okien na parterze, a także ogród. Istotnym elementem zabezpieczeń budynkowych jest także instalacja przeciwpożarowa. W tym celu, niezbędne jest wyposażenie w czujniki przeciwpożarowe, które wykrywają dym, płomienie, a także niebezpieczne gazy, np. tlenek węgla. Czujniki przeciwpożarowe najlepiej jest umieszczać w tych częściach budynku, gdzie istnieje największe ryzyko wybuchu pożaru, tj. w kuchni i w miejscach składowania substancji łatwopalnych. Weź pod uwagę również możliwość pracy urządzeń zabezpieczeniowych na baterie, tj. bez konieczności podłączenia zasilacza sieciowego. W ten sposób, proces podłączania instalacji jest znacznie ułatwiony i nie wymaga doprowadzania przewodów zasilających. Niemniej jednak, warto okresowo sprawdzać stan naładowania baterii takich urządzeń, aby zapewnić ciągłość ich działania. Przestrzegając tych wymagań, będziesz mógł cieszyć się mieszkaniem w prawidłowo zabezpieczonym domu.