bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Rolety zewnętrzne

Na podstawie minionych kilkudziesięciu lat oraz czasów obecnych, nietrudno zauważyć, że współczesna elektronika bardzo szybko się rozwija. Widać to nie tylko w przypadku urządzeń elektroniki profesjonalnej wykorzystywanych w przemyśle, ale także w przypadku urządzeń elektroniki konsumenckiej. Telefony komórkowe z kamerami o rozdzielczości profesjonalnych lustrzanek, telewizory z matrycą jeszcze bardziej oddającą realizm kolorów, odkurzacze samosprzątające i wreszcie - inteligentne budynki. Jednym z ich elementów, których również nie ominął rozwój technologii, są rolety zewnętrzne. Zmotoryzowane rolety dodadzą Twojemu domowi wyższego standardu wyposażenia, a także zwiększą komfort użytkowy. Co więcej, możesz je zaprogramować tak, aby zamykały się i otwierały w określonych godzinach lub równolegle ze wschodem i zachodem Słońca. Ale to nie wszystko! Inteligentne rolety mogą być także sterowane za pomocą termometrów elektronicznych, z których sterownik rolet może odbierać informacje mające na celu ustawienie rolet w taki sposób, aby dążyć do uzyskania żądanej temperatury w budynku. Na tym się możliwości inteligentnych rolet nie kończą - ich osprzęt może być zasilany z paneli fotowoltaicznych. W tym artykule przedstawiono aspekty techniczne dotyczące rolet zewnętrznych dla inteligentnych budynków.

Inteligentne rolety zewnętrzne – mała rewolucja w budownictwie na wielką skalę

Inteligentne rolety zewnętrzne w swoim przeznaczeniu docelowym w zasadzie nie różnią się od rolet standardowych – korzysta się z nich w celu zwiększenia ochrony prywatności, tj. przed wglądem podmiotów niepowołanych na zewnątrz budynku, a także w celu dobrania optymalnej ilości światła z zewnątrz oraz korekcji temperatury przez cały rok – zarówno podczas upałów jak i mrozów. Inteligentne rolety mogą być zamontowane zarówno w elewacji budynków mieszkalnych jak i użytkowych (np. w sklepy, fabryki, plantacje roślin). Różnica pomiędzy standardowymi roletami a inteligentnymi roletami, tkwi w sposobie sterowania nimi. Zamiast ręcznie napędzanych linek lub pasków, inteligentne rolety są podnoszone i opuszczane elektrycznie (na identycznej zasadzie jak szyby boczne we współcześnie produkowanych samochodach), a ich sterowanie można rozszerzyć o dodatkowe opcje, np. z wykorzystaniem platformy Google Home. Takie urządzenie pozwala na zaprogramowanie sterowania rolet w taki sposób, aby były opuszczane i podnoszone zgodnie z harmonogramem czasowym jak również odpowiednio w celu uzyskania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Inteligentne rolety są dostępne w różnych rozmiarach, a także konstrukcjach. Bardziej zaawansowane modele mogą być zasilane indywidualnie z panelu fotowoltaicznego, co korzystnie wpływa na obniżenie kosztów utrzymania budynku. Poza kompletnymi zestawami rolet inteligentnych, możesz także nabyć zestawy zawierające sam zespół napędowy ze sterownikiem, który możesz wykorzystać jako inteligentny dodatek do rolet sterowanych ręcznie, które Twój dom miał już wcześniej zainstalowane.

Przezbrojenie tradycyjnych rolet w rolety inteligentne

Specjalne zestawy DIY umożliwią Ci wzbogacenie tradycyjnych rolet w sporo ciekawych funkcji i to naprawdę niewielkim kosztem w porównaniu do kompletnych zestawów rolet inteligentnych. Do najważniejszych funkcji oferowanych przez inteligentne rolety należą m.in. elektryczne sterowanie za pomocą przycisków, możliwość zaprogramowania harmonogramu czasowego, wyzwalanie wschodem i zachodem Słońca, a także zgodność sprzętowo-programowa z systemem automatyki domowej. Niemniej istotnym elementem, który może współpracować z klimatyzacją, jest czujnik temperatury, który w czasie rzeczywistym dokonuje pomiaru i poprzez sprzężenie zwrotne wysyła do sterownika rolet sygnały na częściowe opuszczenie lub podniesienie rolet w celu uzyskania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Inne praktyczne funkcje to możliwość zasilania rolet z paneli fotowoltaicznych oraz sterowanie głosowe. Pod względem metody komunikacji, inteligentne rolety mogą być sterowane poprzez protokół Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi lub radiowo w  paśmie 433MHz. Również warto rozważyć zestawy, których producent deklaruje zgodność z platformami Google Home i Alexa.