Oszczędności
Technologia inteligentnych budynków zakłada wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, których celem jest podniesienie komfortu życia i zautomatyzowanie sporej części codziennych czynności, które tradycyjnie wymagają całkowitej ingerencji człowieka. Dla przykładu, w ten sposób, nie musimy włączać światła ręcznie po wejściu do domu, ponieważ zrobią to za nas czujniki ruchu, które wykrywają otwarcie drzwi bądź za pomocą pomiaru temperatury - obecność człowieka. A jeśli światło będzie zbyt jasne - możemy to zmienić poprzez wymawianie komend głosowych odbieranych przez asystenta głosowego. Takie i podobne rozwiązania techniczne stają się coraz bardziej popularne i korzystają z nich nie tylko osoby, które budują całkowicie nowy dom, ale także osoby, które mieszkają już w wieloletnim budynku i chcą go wzbogacić o kilka unowocześnień. Drugim ważnym elementem, na który warto jest się zdecydować na montaż urządzeń automatyki domowej, jest redukcja kosztów utrzymania. Jest to szczególnie ważne przy urządzeniach, które mają największy pośród wszystkich udział w zużywaniu energii elektrycznej, tj. wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie. Specjalnie opracowana konstrukcja inteligentnych urządzeń umożliwia zaprogramowanie ich czasu pracy tak, aby spełnić wymagania użytkownika dotyczące podniesienia komfortu przy jednoczesnym obniżeniu rachunków. Artykuł przedstawia kilka przykładów, które obrazują jak niektóre urządzenia domotyki korzystnie wpływają na koszty utrzymania inteligentnego budynku.
Smart home – inteligentne oszczędzanie
Typowo dla inteligentnych domów, często pojawiają się takie urządzenia jak termostaty, wielobarwne oświetlenie, roboty samosprzątające, programowalne czasowo gniazdka elektryczne i wiele innych – prawie wszystkie z tych urządzeń posiadają wbudowaną funkcję łączności bezprzewodowej, zwykle poprzez Wi-Fi lub Bluetooth. W ten sposób, możemy łatwo sterować każdym z urządzeń za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, a także śledzić w czasie rzeczywistym ich zużycie energii w celu dokonania optymalizacji kosztów. W zależności od rodzaju urządzeń niezbędnych do zbudowania instalacji inteligentnej, ceny mogą wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Odpowiednio do ilości urządzeń, a więc i stopnia rozbudowania instalacji, zwrot kosztów takiej instalacji z tytułu oszczędzania energii, może potrwać od kilku do kilkunastu lat. Automatyka domowa to nie tylko podniesienie komfortu życia codzienne i obniżenie kosztów eksploatacji, ale także ochrona środowiska naturalnego. Jest tak, ponieważ prawidłowa regulująca czasu pracy domowych urządzeń elektrycznych wskutek oszczędzania energii, zmniejsza zapotrzebowanie na spalanie paliw kopalnych i emisję zanieczyszczeń do atmosfery przez elektrownie węglowe, które są obecnie wiodącym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Ponadto, kiedy urządzenia w domowej instalacji nie pobierają energii wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby. Dzięki temu, ich żywotność zostaje znacznie wydłużona, a to wpływa korzystnie na zredukowanie w czasie ilości elektrośmieci, których utylizacja jest bardzo kosztowna. Oszczędzanie energii w inteligentnym budynku może być dokonane na co najmniej kilka sposobów.
Czy ciepło, czy zimno…dalej ekonomicznie!
Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie dla budynku może okazać się bardzo kosztowne, zwłaszcza latem podczas ponad 30-stopniowych upałów i zimą, kiedy słupek rtęci w termometrze okiennym spada wyraźnie poniżej zera. W zależności od warunków klimatycznych, w ruch idą urządzenia wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Aby zapewnić prawidłowe utrzymanie temperatury, najlepiej jest sterować te urządzenia za pomocą inteligentnego termostatu, który poza swoją podstawową funkcją umożliwia także wykrywanie obecności osób w budynku czy też regulację temperatury zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem czasowym. Taki termostat może wpłynąć na zredukowanie rachunków nawet o ¼ w porównaniu do instalacji konwencjonalnej.
Oszczędne oświetlenie
Oświetlenie jest zwykle drugim po wentylacji, klimatyzacji i ogrzewaniu, wiodącym składnikiem rzutującym na koszty utrzymania budynku. Inteligentne urządzenia do sterowania oświetleniem, mogą realizować takie funkcje jak ściemnianie, rozjaśnianie, wyłączanie światła lub zmianę jego koloru. Taki proces umożliwiają żarówki LED z wbudowaną łącznością bezprzewodową. Przez odpowiednie dopasowanie natężenia i barwy światła do pory dnia, nie tylko możemy korzystnie wpłynąć na nasze rachunki, ale także na nasze dobre samopoczucie, w tym ograniczenie zmęczenia wzroku.
Inteligentne gniazdka elektryczne
Coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych dostępnych w sprzedaży, posiada funkcję stanu uśpienia, podczas którego również jest pobierany prąd. W rachunku za energię elektryczną, może to stanowić nawet 20% całkowitych kosztów. Aby te koszty obniżyć, warto skorzystać z inteligentnych gniazdek elektrycznych, które można zaprogramować zgodnie z harmonogramem czasowym, a nawet sterować przez Wi-Fi z dowolnego miejsca na Świecie. Inteligentne gniazda elektryczne są zwykle wyposażone w niewielki układ pomiarowy, który monitoruje pobór energii przez podłączony do gniazdka odbiornik i za pomocą sterowanego przekaźnika załącza lub wyłącza odbiornik.