Oświetlenie
Oświetlenie, włączniki świateł i gniazdka elektryczne to także ważny element wyposażenia inteligentnych budynków. Na rynku dostępne są także nowe, ale już sprawdzone technologie w tym zakresie - np. żarówki, matryce i taśmy LED, które można nabyć w naprawdę przystępnych cenach. Tym sposobem, otrzymujemy produkt o wysokiej jakości i wydajności świetlnej. Zanim jednak wybierzesz inteligentne oświetlenie do swojego domu, warto abyś rozważył kilka istotnych czynników, które mogą mieć dobry wpływ na dokonanie przez Ciebie optymalnego wyboru. Jedne z najciekawszych cech spotykanych w inteligentnych urządzeniach oświetleniowych to np. symulacja obecności, symulacja wschodu i zachodu słońca, światło wielokolorowe zmieniające barwę w sposób ciągły, a także sterowanie głosowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestiom dotyczącym inteligentnego oświetlenia oraz jego sterowania.
Platformy do sterowania inteligentnym oświetleniem
Zanim dokonasz zakupu inteligentnych żarówek i LEDów, w pierwszej kolejności musisz dokonać wyboru platformy sterującej. Coraz więcej dostępnych na rynku urządzeń oświetleniowych dla inteligentnych budynków, uwzględnia w swojej konstrukcji niewielkie moduły łączności bezprzewodowej. W ten sposób, inteligentne oświetlenie może być sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, zwykle dostarczanej przez producenta urządzenia oświetleniowego. Aplikacja mobilna bardzo często umożliwia także sterowanie wieloma żarówkami jednocześnie. Zwykle jednak taka aplikacja oferuje sterowanie tylko oświetleniem, co przy dużej ilości urządzeń instalacji inteligentnej jest na dłuższą metę niepraktycznym rozwiązaniem. Wówczas najlepiej wybrać wielofunkcyjną platformę sterującą. Jedną z najczęściej wybieranych opcji, jest sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem asystenta głosowego, którego funkcjonowanie opiera się na protokole komunikacyjnym VOIP (Voice Over Internet Protocol). Najbardziej popularne produkty w tej kategorii to Google Assistant oraz Amazon Alexa i mogą one współpracować zarówno z wyświetlaczami jak i głośnikami. Takie urządzenia mogą sterować nie tylko oświetleniem, ale także współpracować z alarmami antywłamaniowymi, monitoringiem, ogrzewaniem, a także kinem domowym.
Inteligentne oświetlenie – komunikacja
W ogólnym zarysie, systemy inteligentnych świateł wykorzystują do komunikacji sieci bezprzewodowe. Najprostszą metodą komunikacji jest połączenie z siecią Wi-Fi za pomocą routera, który umożliwia odbieranie i wysyłanie informacji dotyczących sterowania oświetleniem poprzez internet. Oświetleniem możesz także sterować poprzez Bluetooth, choć trzeba mieć na uwadze, że w celu zachowania optymalnych warunków pracy i pewności transmisji, fizyczna odległość między nadajnikiem a odbiornikiem musi się mieścić w granicach kilkunastu metrów. Innym, coraz bardziej popularnym protokołem komunikacyjnym jest ZigBee, za pomocą którego możesz stworzyć sieć komunikacyjną o charakterze lokalnym. Duża część produktów oświetleniowych dostępnych na rynku, posiada fabrycznie zaimplementowaną obsługę protokołu ZigBee. Moduł łączności ZigBee należy połączyć z routerem.
Oświetlenie, które jest przyjazne dla Ciebie i Twoich Bliskich
Mózg ludzki jest bardzo wrażliwy na zmiany parametrów oświetlenia zachodzące w czasie rzeczywistym. Naświetlenie pomieszczenia ma bardzo ważny wpływ na jakość snu. Przy prawidłowym zachowaniu harmonogramu snu, kiedy zapada zmrok, zwykle mózg człowieka za pośrednictwem narządu wzrokowego otrzymuje informację o konieczności położenia się do spania. Natomiast kiedy za oknem się rozjaśnia, ta informacja jest również wychwytywana przez oczy i odbierana przez mózg jako sygnał informujący o konieczności obudzenia się i wstania z łóżka. Inteligentne oświetlenie może pomóc Ci w polepszeniu jakości zasypiania i budzenia się. Przez odpowiednie zaprogramowanie, możesz ustawić je tak, aby symulować zachód i wschód słońca o dowolnej porze – jest to szczególnie praktyczne, kiedy dużo pracujesz w godzinach nocnych. Cały proces polega na ustawieniu oświetlenia tak, aby proces rozjaśniania i ściemniania przebiegał nie natychmiastowo, a w sposób ciągły – np. poprzez nastawienie czasu ściemniania na 30 min. i czasu rozjaśniania na 40 min.