bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Inteligentny budynek

Inteligentny budynek

Stawiając pytanie na temat tego, czym charakteryzuje się inteligentny dom lub obiekt użytkowy (np. sala konferencyjna, fabryka bądź warsztat), można odpowiedzieć na wiele sposobów. Najprościej ujmując, inteligentny budynek jest obiektem budowlanym, który jest wyposażony w dodatkowe urządzenia automatyki (urządzenia sterujące i wykonawcze), które mogą wykonywać różne zadania, które do niedawna były wykonalne tylko przy pełnej ingerencji człowieka. Natomiast współcześnie, niektóre rozwiązania techniczne w dziedzinie inteligentnych budynków stanowią wyposażenie standardowe tychże budowli i jest ono montowane nawet w trakcie budowania budynku. Kolejne elementy instalacji inteligentnej, posiadacz budynku nabywa we własnym zakresie po ukończeniu budowy. Sterowanie urządzeniami automatyki domowej może odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej, wydawania poleceń głosowych, dedykowanych sterowników sprzętowych, a także zaawansowanych sztucznych sieci neuronowych i sztucznej inteligencji. W zależności od potrzeb, instalacja w budynku inteligentnym może być bardzo prosta lub gruntownie rozbudowana. W jej skład mogą wchodzić m.in. instalacje monitoringu, kino i nagłośnienie domowe, systemy alarmowe, klimatyzacja, ogrzewanie, a także inne urządzenia domowego użytku wzbogacone o nowoczesne rozwiązania techniczne z myślą o podwyższeniu komfortu i bezpieczeństwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania budynku. 

Inteligentny budynek - podstawowe wyposażenie

Na rynku urządzeń automatyki dla inteligentnych budynków, znajdziesz szeroki zakres urządzeń, które umożliwią Ci kompleksową rozbudowę Twojego domu o nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania techniczne. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia w inteligentnych budynkach, są głośniki z funkcją asystenta głosowego, takie jak np. Google Assistant. Umożliwiają one bezdotykowe sterowanie domem i jego wyposażeniem wraz z możliwością otrzymania informacji zwrotnej, którą możemy usłyszeć z głośników. Z pewnością atrakcyjności Twojemu domowi mogą dodać inteligentne żarówki, które mogą zmieniać kolor i natężenie światła, a także sposób świecenia w czasie rzeczywistym, np. poprzez okresowe rozjaśnianie/ściemnianie lub migotanie. Często również przydaje nam się wiedza o warunkach pogodowych wraz z prognozą godzinową odnośnie temperatury czy też opadów atmosferycznych. W tym celu znakomicie sprawdzają się stacje pogodowe, które także mogą współpracować z systemem powiadamiania użytkownika o przewidywanych warunkach pogodowych.

Liczne korzyści z tytułu przekształcenia domu w inteligentny budynek

Jednym z czynników, które najbardziej zachęcają do zakupu instalacji inteligentnej, jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji, dzięki takim urządzeniom jak zautomatyzowana klimatyzacja i ogrzewanie. Ważnym elementem składowym takiej instalacji, która zapewnia utrzymanie temperatury wewnątrz budynku, jest inteligentny termostat. W ten sposób, użytkownik dostaje komfortowe warunki mieszkalne, a rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie zostają odpowiednio zredukowane. Również inne urządzenia, włączając w to instalację oświetleniową, dzięki zaprogramowaniu zgodnie z harmonogramem czasowym zużywają mniej energii, a nawet mogą jej wcale nie pobierać. Ważną zaletą instalacji inteligentnych jest także podniesienie komfortu. Aby móc łatwiej i bardziej przyjemnie korzystać z naszego budynku, jednym z najbardziej podstawowych elementów jego wyposażenia może być oświetlenie sterowane za pomocą czujników dotykowych na podczerwień lub bez użycia rąk - asystentów poleceń głosowych.

Inteligentny budynek

Bezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie

 

Niemniej, a nawet bardziej istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Dzwonek do drzwi i wideodomofon to nie wszystko. Twój dom możesz w tym celu wyposażyć w prosty system alarmu antywłamaniowego, a także czujniki dymu, płomieni i trujących gazów. Wraz z instalacją alarmową, może także współpracować oświetlenie i monitoring, natomiast czujniki przeciwpożarowe mogą współpracować z instalacją zraszającą oraz systemem powiadamiania służb ratunkowych. W ten sposób możesz stworzyć znakomite zabezpieczenie domu, które z pewnością zaskoczą potencjalnych włamywaczy oraz uchronią Ciebie, Twoich Bliskich i dobra materialne przed potencjalnymi skutkami pożaru.

Nowa funkcjonalność

Poza osprzętem wbudowanym bezpośrednio w elementy konstrukcji Twojego domu, warto również zainwestować w urządzenia przenośne, które są Ci z pewnością znane, ale w tym wypadku - są niemal bezobsługowe! Najczęściej spotykanymi urządzeniami tego typu są programowalne odkurzacze na baterie, które na podstawie wgranej mapy terenu samoczynnie przemieszczają się i czyszczą podłogę. Inteligentny dom powinien być także wyposażony w zaawansowane centrum rozrywki, umożliwiające oglądanie filmów, granie w gry komputerowe i odtwarzanie muzyki. Jeszcze więcej zyska na funkcjonalności i wygodzie obsługi, jeśli będzie ono wyposażone w asystenta głosowego, a także system wyszukiwania filmów, gier, utworów muzycznych i aplikacji mobilnych, które sterowane z poziomu smartfona będziesz mógł oglądać na dużym ekranie telewizyjnym.