Drukarki 3D Creality
- Electronicsafterhours
- Elektronika i hobby
- Druk 3D
- Drukarki 3D
- Drukarki 3D Creality
Branże związane z nowoczesnymi technologiami – w tym także drukiem 3D – muszą nieustannie podążać za zmieniającymi się potrzebami użytkowników. W przypadku wytwarzania przyrostowego mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat błyskawicznie rosną nie tylko oczekiwania rynku, ale także sama grupa odbiorców. Na drukarkach 3D wykonuje się dziś konstrukcje prototypowe, małoseryjną produkcję np. elementów obudów, ale także kolekcjonerskie gadżety, biżuterię, a nawet projekty edukacyjne. Urządzenia do wytwarzania przyrostowego mogą stanowić wyposażenie profesjonalnych przedsiębiorstw, ale także hobbystycznych pracowni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po drukarki 3D sięgnęli także młodsi pasjonaci techniki – ponieważ tworzenie własnych modeli to też znakomita i inspirująca zabawa. Z wszystkich tych potrzeb doskonale zdają sobie sprawę projektanci sprzętu oferowanego pod marką Creality.
Wiele modeli, wiele zastosowań
Założona w 2014 roku w chińskim Shenzen firma Creality to jeden z wiodących producentów na rynku drukarek 3D. Jej bodaj najsłynniejszym dziełem jest seria urządzeń oznaczonych jako Ender-x, oferowanych w przystępnych cenach przy jednocześnie bardzo dobrej jakości wydruków. Konstrukcja drukarek 3D Creality Ender-3 bardzo dobrze wpisuje się w przyzwyczajenia użytkowników – na stabilnej podstawie znajduje się stół roboczy poruszany w osi przód-tył, natomiast na opuszczanym, ruchomym ramieniu zamocowano głowicę drukującą operującą w osi Z (góra-dół) oraz X (prawo-lewo). Takie rozwiązanie zapewnia urządzeniu niezbędną stabilność w trakcie pracy. W modelach drukarek 3D Creality Ender-5, a także wersjach Pro i Plus projektanci poszli o krok dalej, zastępując pojedynczą ramę – dwiema, połączonymi dodatkowo w górnej części przy pomocy profili. Przy takiej konstrukcji stół porusza się w osi Z, zaś za płaszczyznę XY odpowiada sama głowica drukująca. Drukarki 3D Creality Ender oferują od 220 x 220 x 250 mm do nawet 350 x 350 x 400 mm przestrzeni roboczej. Dodatkową zaletą tych urządzeń są liczne udogodnienia, związane np. funkcją automatycznego wznawiania druku po zaniku napięcia w sieci elektrycznej (w modelu Creality Ender-3 Pro oraz serii Ender-5) czy też pokrętłom do wygodniejszego poziomowania stołu roboczego.
Drukarki 3D do zastosowań profesjonalnych
Choć marka urządzeń chińskiego producenta jest doskonale znana hobbystom i makerom, to koniecznie powinniśmy odnotować, że dostarcza ona również urządzenia z wyższej półki, przeznaczone dla profesjonalistów. Do najciekawszych modeli z tej grupy należy drukarka 3D Creality CR-5080. Dostarcza ona przestrzeń roboczą o imponujących wymiarach 800 x 500 x 500 mm, a bardzo solidna konstrukcja metalowej obudowy wpływa korzystnie na jakość powstającego modelu. W zestawie wraz z drukarką dostarczana jest standardowa dysza 0,4 mm oraz dwie alternatywne dysze o średnicy 0,6 i 0,8 mm. I choć podane parametry dysz mogłyby sugerować coś wręcz przeciwnego, to model Creality CR-5080 zapewnia swoim użytkownikom wysoką dokładność druku rzędu 0,1 mm. Użytkownicy, którzy potrzebują drukarki 3D z zamykaną obudową, mogą skorzystać z modelu Creality CR-3040S. Obsługuje on szeroką gamę filamentów – w tym PLA, ABS, TPU, filamenty z włókna węglowego czy też filamenty gradientowe. Wartą uwagi innowacją jest w tym modelu czujnik, wykrywający uszkodzenia włókna filamentu i przerywający drukowanie natychmiast po wychwyceniu nieprawidłowości.
Z myślą o najmłodszych
Niezwykle sympatycznym i godnym pochwały działaniem Creality jest ukłon w stronę najmłodszych adeptów wytwarzania przyrostowego. Stworzona przez inżynierów Creality CR-100 to drukarka 3D dla dzieci. Mała i lekka (ważąca zaledwie 2,8 kg) konstrukcja zaprojektowana została w sposób bezpieczny dla młodego człowieka, a mimo to pozwala na tworzenie modeli w sposób odpowiadający procesom znanym z „dorosłych” drukarek 3D. Urządzenie pracuje na bazie nietoksycznych, bezpiecznych filamentów PLA, zapewniając dokładność wydruku na poziomie 0,1 mm. Maksymalna wielkość przestrzeni roboczej w tej drukarce 3D pozwala na wykonanie całkiem sporych figurek, wynosi bowiem 100 x 100 x 80 mm. Dodatkowym atutem – biorąc pod uwagę grupę użytkowników urządzenia – są przepiękne obudowy w bajkowych kolorach i wyglądzie przywodzącym na myśl zabawkowe samochodziki z dziecięcego pokoju.