Drukarki 3D Anet
- Electronicsafterhours
- Elektronika i hobby
- Druk 3D
- Drukarki 3D
- Drukarki 3D Anet
Technologia druku 3D pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych modeli – tak dokładnych, że mogą być one stosowane nawet w branży medycznej, stomatologicznej, architektonicznej czy jubilerskiej. Mimo to, urządzenia do wytwarzania przyrostowego dawno już opuściły wyłącznie profesjonalne prototypownie czy warsztaty. Dziś własną drukarkę 3D chcą posiadać również makerzy i hobbyści, a coraz częściej – także młodsi adepci nowoczesnych technologii. Współcześni producenci mają im sporo do zaoferowania. Do najpopularniejszych producentów drukarek 3D z półki amatorskiej i półprofesjonalnej należy Anet.
Drukarki Anet o klasycznej konstrukcji
Użytkownicy zainteresowani drukiem 3D przy użyciu popularnych filamentów, takich jak PLA czy ABS, mają do wyboru szeroką ofertę urządzeń Anet. Modele takie, jak A6, A8-B, A8 Plus czy też ET4 to drukarki 3D o klasycznej konstrukcji, złożonej z podstawy ze stołem roboczym oraz ramy z ruchomym ramieniem, na którym umieszczona jest głowica drukująca. Urządzenia pracujące w technologii FFF/FDM, stworzone przez chińskiego producenta, dostarczane są najczęściej w dwóch wariantach: albo jako konstrukcja częściowo złożona, albo też jako drukarka 3D do samodzielnego montażu. Skorzystanie z drugiego wariantu wymaga wprawdzie dodatkowej pracy przed uruchomieniem urządzenia, ale doświadczenia związane z jego montowaniem są bezcenne. Podczas procesu montażu drukarki 3D osoby początkujące mogą niezwykle dokładnie poznać budowę swojego nowego narzędzia pracy i dzięki temu lepiej prześledzić cały proces tworzenia modeli. Natomiast bez względu na stopień zaawansowania w branży wytwarzania przyrostowego, podczas samodzielnego montażu drukarek operatorzy zyskują wiedzę o tym, gdzie szukać usterki w razie awarii. Składanie urządzenia z poszczególnych elementów daje także wiele inspiracji do ewentualnych autorskich uzupełnień konstrukcji.
Parametry drukarek 3D Anet
Wielkość obszaru roboczego w klasycznych drukarkach 3D Anet wynosi od 220 x 220 x 240 mm do nawet 300 x 300 x 350 mm, co stanowi bardzo dobry wynik i z pewnością okaże się przestrzenią wystarczającą do realizacji większości projektów w prywatnym warsztacie. Wszystkie wymienione wcześniej modele urządzeń obsługują najpopularniejsze filamenty – w tym PLA, ABS oraz HIPS – o standardowej średnicy 1,75 mm. Maksymalna temperatura dyszy wynosi ok. 250oC, natomiast stół roboczy podgrzewany jest do maksymalnie 100oC. Każda z wymienionych drukarek 3D Anet posiada w zestawie standardową dyszę o średnicy 0,4 mm. Warto jednak zauważyć, że poszczególne modele różnią się parametrami wydruku – w modelu Anet A6 oraz Anet A8-B możliwe jest uzyskanie warstwy o grubości od od 0,1 mm do 0,4 mm, natomiast Anet A8 Plus i Anet ET4 oferują grubość warstwy od 0,1 mm do 0,3 mm. Sterowanie drukarkami 3D z tej kategorii odbywa się najczęściej za pośrednictwem wyświetlacza LED z pokrętłem enkodera. Wyjątkiem jest pod tym względem Anet ET4 wyposażony w kolorowy, dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala. Ten model posiada dodatkowo praktyczny czujnik końca filamentu, a także funkcję wznawiania wydruku po przerwie w zasilaniu.
Pozostałe drukarki 3D Anet
Wśród wielu drukarek 3D Anet niezmiernie lubianych przez użytkowników wymienić należy także Anet A10 Delta. Ze względu na wysublimowaną konstrukcję dostarczana jest ona w formie gotowego urządzenia. Głowica drukująca w tym modelu zamocowana została na trzech ruchomych ramionach. Dzięki temu możliwy jest płynny ruch zarówno w górę i dół, jak i we wszystkich kierunkach poziomych. Drukarka 3D Anet A10 Delta posiada w zestawie magnetyczny stół roboczy z aluminium. Model mieści się na okrągłej podstawie o średnicy 185 mm, a jego maksymalna wysokość to 165 mm.
Należy odnotować także fakt, że twórcy drukarek Anet z powodzeniem wkroczyli także w branżę modeli wykonywanych ze światłoutwardzalnej żywicy. W technologii SLA pracuje przystępny cenowo model Anet N4. Urządzenie wyposażone jest w zamykaną obudowę, z transparentną górną pokrywą, pozwalającą na obserwację drukarki w trakcie pracy. Maksymalny obszar roboczy w omawianym modelu wynosi 120 x 65 x 138 mm. Drukarka 3D może drukować z szybkością 30 mm/h, przy dokładności 0,02 mm i grubości warstwy 0,05 mm. Warto wspomnieć, że producent dodaje do urządzenia Anet N4 wydajne, dedykowane oprogramowanie.