bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Drony i pojazdy RC

Zdalnie sterowane miniatury pojazdów jeżdżących, pływających i latających, zawsze przyciągały wzrok osób postronnych, nawet niebędących pasjonatami techniki. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, technika zdalnego kierowania bardzo się rozwinęła, ponieważ poza klasycznym sterowaniem na częstotliwościach radiowych, coraz częściej można dostrzec sterowanie na podczerwień. I tak miniaturowe łodzie, motorówki, samoloty, helikoptery, samochody, poduszkowce czy żaglówki choć popularne, to w dalszym ciągu budziły zainteresowanie wielu osób postronnych. Rewolucją w dziedzinie zdalnego sterowania miniaturowymi pojazdami, było wprowadzenie w 2013 roku, drona o nazwie Phantom, produkowanego przez DJI - dziś jednego z najbardziej prominentnych producentów dronów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakimi czynnikami się sugerować przy zakupie drona. Zapraszamy do lektury! 

Dron – czym jest i jak działa?

Nazwa “dron” wywodzi się z techniki wojskowej i dotyczy ona bezzałogowych statków powietrznych, które mają zaprogramowany tor lotu, lub mogą być zdalnie sterowane przez pilota naziemnego. W ten sposób możliwe jest śledzenie terytorium przeciwnika bez narażania życia ludzkiego w przypadku zestrzelenia drona. Najbardziej standardową konstrukcją drona, która jest dostępna na rynku polskim, jest tzw. quadcopter – helikopter napędzany czterema silnikami, po jednym na każde śmigło. Jedna para śmigieł obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a druga w kierunku przeciwnym – zgodnie z zasadą akcji i reakcji. W konstrukcji drona, poza zespołem napędowym jest wbudowany żyroskop i akcelerometr, a te są połączone z odbiornikiem. Odbiornik odbiera sygnały z nadajnika naziemnego i wysyła je do mikrokontrolera, który z kolei wysyła sygnały sterujące do silników drona, w taki sposób, aby dron wykonał manewr zgodny z zadanym sygnałem z nadajnika. Najprostsza aparatura zdalnego sterowania dronem jest dwukanałowa. Pierwszy kanał steruje prędkością obrotową silników, a drugi kierunkiem lotu. Drony mogą być także wyposażone w różne praktyczne funkcje – coraz częściej na wyposażeniu standardowym jest kamera oraz mały monitor podglądowy umieszczony w nadajniku. 

Drony – obszar latania

Pierwszą rzeczą, która powinna być dla Ciebie najbardziej istotna przy zakupie drona, to obszar, w którym chcesz latać. Jeśli zamierzasz dużo latać na zewnątrz, wówczas najlepiej w tym celu wybrać dużego drona (np. DJI Mavic Air 2), który w warunkach wietrznych dzięki odpowiednio dużej masie własnej, wykazuje lepszą stabilność w wietrznych warunkach. Natomiast do latania w pomieszczeniach zamkniętych, znakomicie nadają się mniejsze drony (np. Syma X20), które również mogą być używane do latania na zewnątrz, ale przy bezwietrznej pogodzie.

Zestaw gotowy do użytku czy do samodzielnego złożenia?

Najczęściej, zestawy dronów są sprzedawane pod dwiema postaciami, tj. zestawy gotowe (RTF) oraz zestawy prawie gotowe do lotu, które wymagają samodzielnego złożenia (ARF). Najbardziej popularny jest ten pierwszy rodzaj, zwłaszcza wśród osób początkujących. Minusem jest wyższa cena niż dla zestawów ARF, ale samo przygotowanie do lotu jest w miarę proste. Natomiast zaletą dronów ARF jest możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych, a także umiejętności diagnozowania nieprawidłowego funkcjonowania osprzętu, w przypadku nieprawidłowego złożenia.

W zależności od doświadczenia

Pewną niedogodnością w przypadku najtańszych modeli dronów, jest brak wbudowanych mechanizmów, które ułatwiają latanie i z tego powodu nie są one zalecane dla osób początkujących. Z tego względu, na początek najlepiej jest wybrać dron, który ma możliwość latania w trybie headless, polegającym na automatycznej stabilizacji kierunku lotu, a także w funkcję ułatwiającą wzbicie się w powietrze. Pomocna jest także funkcja umożliwiająca automatyczne, bezpieczne lądowanie.

Materiały i jakość wykonania

Tak jak przy każdym produkcie, również przy dronach – nie bez znaczenia jest kwestia dobrania odpowiednich materiałów, które gwarantują solidność i wytrzymałość konstrukcji. Najtańsze modele są wykonane głównie z tworzywa sztucznego ABS. Jeśli planujesz przeznaczyć większe zasoby finansowe na drona, koniecznie rozejrzyj się za bardziej wytrzymałymi konstrukcjami, które są zbudowane z włókna szklanego i włókien węglowych.  

Części zamienne

Każde urządzenie zawierające elementy elektryczne i mechaniczne, w zależności od jakości wykonania jest mniej lub bardziej podatne na wystąpienie awarii. Do grupy tych urządzeń również zaliczają się drony. Podczas lotu w wyniku nieopatrznie wykonywanych manewrów, może dojść do kolizji drona z innymi obiektami i w konsekwencji – do uszkodzenia drona. Może także dojść do naturalnego zużycia się niektórych elementów. Z tego powodu, przed zakupem upatrzonego modelu drona, warto zwrócić uwagę, czy są w sprzedaży dostępne do niego części zamienne. Niektóre modele pochodzące od różnych producentów, są ze sobą kompatybilne i mogą korzystać z tych samych części. Najważniejszymi częściami zamiennymi dronów są śmigła, silniki, baterie, moduły elektroniki, podwozie, a także gimbale.

Czas latania

Silniki, odbiornik, sterownik, żyroskop, akcelerometr, oświetlenie, kamera – te wszystkie podzespoły, aby mogły działać, muszą mieć dostarczone zasilanie. Źródłem zasilania w dronach są ładowalne baterie. Najmniejsze drony mogą na pojedynczym nadaładowaniu latać do ok. 5 min. Droższe modele, które zwykle są też większe wymiarami, mogą latać nawet do 30 min. na pojedynczym naładowaniu. Jeśli zamierzamy latać przez wiele godzin, wówczas najlepiej zabrać ze sobą kilka wymienialnych pakietów ogniw. 

Zastosowania dronów

Podobnie jak mikroprocesory, również drony z początku były przeznaczone tylko do zastosowań profesjonalnych, głównie o charakterze wojskowym oraz naukowo-badawczym. Teraz są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Poza zastosowaniami militarnymi, drony mogą być także wykorzystywane w celach rozrywkowych do użytku prywatnego przez hobbystów, a także w kinematografii, relacjonowaniu wydarzeń w telewizji i internecie (np. imprezy masowe z widziane z lotu ptaka) i zawodach akrobacyjno-wyścigowych. Jeśli planujesz połączyć pasję latania z fotografowaniem, koniecznie zwróć uwagę na drony wyposażone w kamerę HD, która dostarcza obraz w bardzo dobrej jakości. Równocześnie przy nagrywaniu filmów z lotów, bardzo pomocną funkcją jest stabilizacja wysokości lotu.  

Zasięg nadajnika

Zasięg aparatury nadawczo-odbiorczej jest bardzo ważnym czynnikiem, który warunkuje bezpieczeństwo lotu, zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z dronu w zastosowaniach profesjonalnych, np. fotografia krajobrazu. Aby zdjęcia i filmy wykonane w locie wyglądały efektownie, dobrze jest, aby dron latał kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią lądu. Jeśli natomiast zamierzasz korzystać z dronu czysto rekreacyjnie – statki o zasięgu do 30m powinny wystarczająco spełniać Twoje oczekiwania.

Naziemny podgląd lotu

Kamera, która coraz częściej stanowi standardowy element wyposażenia dronów, jest znakomitym dodatkiem nie tylko dla pasjonatów fotografii i kinematografii, ale także pasjonatów lotnictwa i latania. Obraz z kamery może być transmitowany do małego monitora, zwykle wbudowanego w nadajnik. W ten sposób dostajesz namiastkę pilotowania pełnowymiarowym statkiem powietrznym. Jest to także znakomity dodatek przy nagrywaniu transmisji na żywo oraz element zwiększający pewność i bezpieczeństwo lotu – w przypadku zniknięcia dronu z pola widzenia, na monitorze możesz łatwo zobaczyć, czy na drodze za chwilę nie pojawi się jakaś przeszkoda.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu:

https://worldofrcdrones.com/