bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Pozostałe

Pozostałe

Być może to będzie dla niektórych z Was zaskoczenie, zwłaszcza jeśli interesuje się robotyką od niedawna, ale z wieloma przedmiotami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, związana jest ingerencja robotów. Brzmi jak wstęp do jakiegoś filmu science-fiction? Otóż nie, to otaczająca nas rzeczywistość, ale jednocześnie to nic strasznego. Roboty są bardzo często używane w aplikacjach profesjonalnych. Malowanie karoserii samochodów oraz montaż niektórych ich podzespołów elektrycznych i mechanicznych, jest wykonywany przy udziale robotów. Napełnianie butelek z napojami jest procesem zautomatyzowanym za pomocą robotów. Również produkcja płyt głównych do komputerów PC, która uwzględnia lutowanie maszynowe - odbywa się z pomocą robotów. Jednak roboty nie tylko mogą być wykorzystane do zastosowań profesjonalnych. W tym artykule przedstawiono przykładowe zastosowania robotów, które szczególnie zainteresują początkujących miłośników robotyki.  

Robot grający w piłkę nożną

Granie w piłkę nożną jest sportem, który pasjonuje wiele osób z całego świata, co widać choćby po zapełnieniu trybun na meczach, ale jeszcze bardziej niesamowitym zjawiskiem jest granie w piłkę nożną…z robotami! Robot grający w piłkę nożną jest jednym z najpopularniejszych projektów robotycznych, który jest bardzo prosty w wykonaniu i dlatego jest najlepszy na początek przygody z robotyką. W ten sposób możesz stworzyć całą drużynę robotów piłkarskich i sterować nimi za pomocą smartfona. Dzięki programowaniu opartemu na PictoBlox lub Scratch, które jest przyjazne dla dzieci ze względu na graficzny interfejs blokowy, robot do samodzielnego grania w piłkę nożną jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej ekscytujących projektów, zwłaszcza dla osób początkujących.

Line follower – robot śledzący swój tor ruchu

 

Może nie wiedzieć, kim jesteś. Ale będzie cię szukał i cię znajdzie. I nic, co stanie mu na drodze nie przeszkodzi mu w poszukiwaniach. To nic innego jak precyzyjny robot śledzący namalowaną linię na płaszczyźnie, znany jako line-follower.Jest to jeden z najbardziej popularnych projekt robotycznych dla dzieci, który bawi i uczy – dzieci w ten sposób poznają cel i zasadę działania czujników odbiciowych i autonomicznych robotów. Program do sterowania takim robotem, najlepiej spróbować napisać w środowisku Arduino IDE, którego język programowania bazuje na językach Java, C i C++.

Robot chwytająco-przenoszący przedmioty

 

Pracujesz nad projektem na największe targi naukowe w szkole i nagle dopada Cię zmęczenie. Tylko filiżanka espresso może dodać Ci energii. Ale nie możesz zaprzestać pracy nad projektem, a czas ucieka. Rozwiązaniem Twojego problemu jest robot, który umożliwia chwytanie i przenoszenie przedmiotów z jednego miejsca do drugiego. Taki robot to zabawny i prosty do zbudowania projekt, który jest również idealny na początek przygody z szeroko rozumianą robotyką. Korzystając ze środowiska PictoBlox lub Scratch, utworzenie oprogramowania sterującego takim robotem jest bardzo proste, a wszystko dzięki intuicyjnemu interfejsowi programowania graficznego za pomocą bloczków funkcyjnych.

Inteligentny robot sprzątający

Ten projekt z pewnością przypadnie do gustu pasjonatom utrzymania porządku w pokoju, a także miłośnikom maszyn czyszczących, którym szczególnie zależy na schludnie i czysto wyglądającej podłodze, sprzątanej w niekonwencjolany sposób! Inteligentny robot sprzątający może być zaprogramowany ze smartfona. Wystarczy zaprogramować mapę obiektu oraz osprzęt z czujnikami odbiciowymi. Możesz się wygodnie położyć, a całą resztę roboty wykona za Ciebie robot sprzątający, który można także zaprogramować za pomocą środowiska Scratch lub Blockly. 

Robot śledzący gestykulację

Większość projektów inteligentnych robotów można sterować wykorzystując dedykowaną aplikację mobilną. To nie jest jednak warunek konieczny – dowodem na to jest projekt robota reagującego na gestykulację człowieka. Wykorzystując specjalne czujniki gestów i ruchów, programując odpowiednio robota, możemy sterować jego ruchem wykorzystując w tym celu wyłącznie nasze kończyny. W zależności od projektu kodu źródłowego bądź zestawu bloczków, robot może poruszać się w tył, kiedy jego czujniki zauważą, że kiwnęliśmy głową w dół, a także robot może skręcić w lewo, kiedy zaobserwuje podniesienie naszej lewej ręki.