bg2.jpg
electronicsafterhours.com

Lego Mindstorms

Słowo „Lego” zwykle kojarzy się z kolorowymi klockami do budowania, ale od kilku lat firma Lego jest również jedną z czołowych marek w branży robotyki. Firma zbudowała i zaprogramowała zestawy robotów, które zostały uznane za najlepiej oceniane zestawy robotów na rynku światowym. Przed oficjalnym wprowadzeniem w 1998 roku serii Lego Mindstorms, na rynku były już dostępne zestawy konstrukcyjne z kołami zębatymi i wieloma innymi częściami ruchomymi do budowy modeli maszyn i pojazdów. Wiele zestawów Lego Mindstorms wykorzystuje obecnie elementy znane z Lego Technic. Producent jednak poszedł krok dalej i chciał wprowadzić na rynek zestawy klocków, które ludzie (zwłaszcza dzieci) mogliby budować, projektować i faktycznie zaprogramować i sterować własne projekty robotów Lego. W 2013 roku na całym świecie miała miejsce premiera Lego Mindstorm EV3. Jest to bardziej zaawansowana wersja zestawu NXT i trzecia generacja Lego Mindstorms. Zestaw działa na systemie operacyjnym Linux i zawiera czujniki, silniki, elementy Lego Technic, złącze USB, pamięć RAM o pojemności 64 MB, pamięć FLASH o pojemności 16 MB, gniazdo na zewnętrzną kartę pamięci oraz pilota sterującego. Zestaw obsługuje również łączność przez Bluetooth i Wi-Fi.

LEGO Mindstorms Ev3 – duży zestaw z akcesoriami

LEGO Mindstorms Ev3 to produkt, którego samo istnienie w świecie elektroniki użytkowej wydaje się niemożliwe: jest drogie, rozbudowane i ukierunkowane mocno na osoby o zainteresowaniach technicznych. Jednak po 15 latach i około 15 tys. stworzonych przez tłumy robotów później ten zestaw do budowy i programowania robotów zmienia się wraz z upływem czasu i staje się coraz bardziej bogaty w nowe możliwości. Najnowsza edycja zachowuje praktycznie wszystko, co dobre zarówno w oryginalnym Mindstorms (ok. 1998), jak i w wersji NXT z 2006 roku, dodając jednocześnie więcej możliwości rozbudowy, większą funkcjonalność, a także zgodność sprzętową z urządzeniami mobilnymi. Zestaw obejmuje ok. 600 sztuk specjalnie zaprojektowanych klocków LEGO, kabli, silników, czujników, przekładni, kół, gumowych bieżników i co najważniejsze – inteligentnego, programowalnego klocka. Klocki są zapakowane w wiele woreczków i są starannie pogrupowane. Klocek zasilany baterią LR6 również wygląda bardzo znajomo (z taką samą liczbą portów wejściowych i wyjściowych), ale w środku wykonano wiele pracy, aby uczynić go mocniejszym i szybszym. Seria Mindstorms zapewnia teraz wsparcie dla obsługi systemu Linux oraz wykorzystuje wydajny procesor na rdzeniu ARM.

Lego Mindstorms – składanie robota

Jak każdy tradycyjny projekt LEGO, również robot LEGO Mindstorms EV3 wymaga zbudowania. Istnieje pięć różnych robotów bazowych, które możesz zbudować spośród wszystkich części i czujników w pudełku i różnią się one stopniem złożoności. Różnice w poszczególnych modyfikacjach między modelami robotów nie są trudne do opanowania, ale wymagają cierpliwości. W centrum każdego projektu znajduje się programowalny klocek, który jest zasadniczo mózgiem twojego robota. Wszystkie silniki i czujniki podłącza się do klocka za pomocą dołączonych kabli, które oplatają korpus robota. Bezpłatna aplikacja 3D Building na urządzenia mobilne (dostępna na tablety z systemem iOS i Android) jest nowością w tej edycji i została opracowana we współpracy z firmą Autodesk. Aplikacja prowadzi użytkownika krok po kroku przez każdy projekt, a dzięki rozbudowanej funkcjonalności środowiska CAD firmy Autodesk, każdy element jest pięknie odwzorowany jako model trójwymiarowy. 

Lego Mindstorms – sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej

 

W zestawie Mindstorms EV3, producent dodał kilka nowych czujników, w tym nowy czujnik podczerwieni do pomiaru obiektów i odległości oraz czujnik podczerwieni, który współpracuje z nowym pilotem mieszczącym się w dłoni. Kiedy ustawimy programowalny klocek do współpracy ze sterowaniem na podczerwień, możemy wówczas kontrolować ruch robota, a także inne podłączone silniki, które sterują ramieniem funkcyjnym robota. Do sterowania robotem najlepiej jest skorzystać z nowej aplikacji LEGO Mindstorms Commander na urządzenia mobilne. W celu rozpoczęcia sterowania, należy włączyć łączność przez Bluetooth w programowalnym klocku, a następnie dokonać synchronizacji z urządzeniem mobilnym.