Pozostałe drukarki 3D
- Electronicsafterhours
- Elektronika i hobby
- Druk 3D
- Drukarki 3D
- Pozostałe drukarki 3D
Obok tak widocznych na rynku producentów drukarek 3D, jak Prusa, Creality, Zortrax czy Anet, znaleźć możemy także sporo grono równie ciekawych, choć może nie aż tak popularnych urządzeń. Spora część z nich produkowana jest w Chinach – zwłaszcza w zagłębiu technologicznym Shenzen, zwanym „chińską doliną krzemową”. Warto podkreślić, że drukarki 3D, które opisujemy w tym artykule, zapewniają użytkownikom bardzo dobrą jakość wydruków, charakteryzują się również znakomitym stosunkiem jakości do ceny. Współpracują z wieloma rodzajami filamentów, co dodatkowo zwiększa zakres projektów, które można z ich pomocą zrealizować. Oto nasz przegląd pozostałych drukarek 3D, które warto znać.
Urządzenia drukujące Dobot
Drukarki 3D Dobot można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Zbudowane z masywnych i stabilnych profili, pozostawiają użytkownikowi pewną swobodę, co do montażu konstrukcji. Z pomocą profili zbudujesz albo małą drukarkę 3D składającą się z podstawy i ramy z głowicą drukującą, albo też model większy (dzięki zastosowaniu dłuższych profili w osi Z). Trzecia opcja (model Dobot Moz-3) to urządzenie z siłownikami liniowymi, zapewniającymi poruszanie głowicą we wszystkich kierunkach nad nieruchomym stołem roboczym. Charakterystyczną cechą drukarek 3D Dobot jest modułowa budowa nie tylko samej konstrukcji, ale także głowicy drukującej. Do zestawu można bowiem dokupić również moduł lasera do grawerowania oraz moduł CNC.
Drukarki 3D Velleman
Velleman to marka, która miłośnikom druku 3D nierozerwalnie kojarzy się z urządzeniami do samodzielnego montażu. Rzeczywiście – proces składania urządzenia z elementów wchodzących w skład zestawu to naprawdę potężna dawka wiedzy dla przyszłych ekspertów wytwarzania przyrostowego. Osoby, które chcą rozpocząć pracę z drukarką 3D natychmiast, mogą wybrać oczywiście urządzenie gotowe do pracy. Maszyny Velleman – ze względu na przystępne ceny i prostotę obsługi – sprawdzają się znakomicie jako rozwiązania dla osób początkujących. Warto jednak podkreślić, że w ofercie tego producenta dostępne są nawet drukarki 3D pracujące z dwoma filamentami (model Vertex K8400). Na uwagę zasługuje także Velleman Vertex Delta K8800 o konstrukcji opartej na trzech napędach liniowych, przeznaczona do wydruku detali z dużą ilością szczegółów.
Urządzenia do druku przestrzennego Yidimu
Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy z metodami bazującymi na światłoutwardzalnej żywicy, sprawdź ofertę drukarek 3D Yidimu. Modele Falcon i Panther pracują w technologii UV LCD, która gwarantuje doskonałą jakość detali o dużej liczbie szczegółów. Duże znaczenie dla warunków procesu druku 3D ma też obudowa oraz prowadnice liniowe, na których porusza się platforma. Model Yidimu Falcon LCD zapewnia przestrzeń roboczą o wymiarach 192 x 120 x 165 mm, natomiast w modelu Panther LCD jest to 120 x 65 x 165 mm. Prędkość druku w pierwszym z wymienionych urządzeń wynosi 12 mm/h, natomiast w drukarce 3D Panther wzrasta do 20 mm/h. Sporym udogodnieniem dla użytkownika jest dedykowane oprogramowanie, ułatwiające opracowanie plików roboczych dla maszyn Yidimu.
Urbicum – drukarki 3D dla najbardziej wymagających użytkowników
Profesjonalne, polskie drukarki 3D Urbicum dostarczają zestaw imponujących funkcjonalności. W modelu DX dysza drukująca podgrzewana jest do imponującej temperatury aż 400oC, a stół roboczy podgrzewany jest do maksimum 140oC, co również stanowi wysoki wynik w tej grupie urządzeń. Wydajność opisywanej drukarki 3D sięga aż 5 kg filamentu na dobę. Model Urbicum GX zaskakuje potężną przestrzenią roboczą, sięgającą 1020 x 630 x 500 mm oraz maksymalną szybkością wydruku dochodzącą do 300 mm/s. Wielką zaletą tej drukarki 3D jest też wysokiej klasy filtr węglowy Hepa+, który skutecznie zabezpiecza przed szkodliwymi oparami. Natomiast filtr powietrza chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia. Producent polskich drukarek 3D zadbał także o jakość komponentów mechanicznych – w modelach Urbicum znajdziemy podzespoły takich producentów, jak Panasonic, OPTIBELT, BOSCH czy HIWIN.